Biegi Górskie – wprowadzenie do tematu

Biegi Górskie cieszą się w Polsce coraz to większym zainteresowaniem.
Co roku, w naszym kraju przybywa zawodów organizowanych zarówno w formule alpejskiej jak i anglosaskiej, a ich poziom i liczba uczestników stale rośnie. I dobrze – bo oprócz świetnej zabawy, rywalizacji i możliwości spotkania biegowych przyjaciół oferują coś więcej – możliwość obcowania z naturą i wspaniałe widoki Polskich Gór.

W roku 2010 i 2011 mięliśmy w kraju już ponad 50 biegów górskich i ponad 7 tys osobostartów.

Cóż powinniśmy wiedzieć o biegach górskich?

Na początku definicja Biegu Górskiego.

Definicja biegu górskiego nadal nie doczekała się pełnej unifikacji na świecie. My, w Polsce przyjmujemy iż biegiem górskim jest bieg rozgrywany w górach, którego suma przewyższeń stanowi nie mniej niż 5% w stosunku do długości dystansu, a w przypadku biegu długiego (od półmaratonu wzwyż) nie mniej niż 3%.

Aby zrozumieć o co w tym chodzi, poniżej przykład dla biegów górskich o dystansie 10 km:

Biegiem Górskim alpejskim będzie więc bieg, którego suma przewyższeń wyniesie minimum 500 metrów

Biegiem Górskim anglosaskim będzie zarówno bieg którego suma przewyższeń wyniesie +250/-250 (250+250=500 m) jak i Bieg Górski anglosaski którego suma przewyższeń wyniesie np. + 100/-400 m.

Biegi Górskie Alpejskie i anglosaskie:

Co odróżnia biegi górskie rozgrywane w stylu alpejskim od tych anglosaskich? Różnica jest zasadnicza:

Bieg Górski w systemie alpejskim to bieg którego trasa w przeważającej części prowadzi pod górę – najczęściej na szczyt. Najbardziej znanymi i polecanymi przez mnie biegami alpejskimi w Polsce są:

Bieg na Górę Żar – trasa: 6,8 km, przewyższenie +411 m,

Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę (Bieg Na Kasprowy Wierch) – trasa: 8.5 km, przewyższenie + 1072 m (www.biegnakasprowy.pl)

Bieg na Śnieżnik – trasa: 12 km, przewyższenie +1150 – 250 m

Bieg na Wielką Sowę – trasa: 8.8 km, przewyższenie + 475 m (www.wielkasowa.ocom.pl)

Natomiast trasa biegów anglosaskich biegnie raz w górę raz w dół. Niekiedy poprzez szczyty jak np. w ponad 75 kilometrowym biegu Rzeźnika, Maratonie Karkonoskim, Maratonie Gór Stołowych, niekiedy wokół nich np. wokół góry św. Anny, czy też po zboczach – np. Sobótki.

Biegi anglosaskie, dzięki swej formule nie zawsze łatwo jest odróżnić od biegu przełajowego. – niekiedy te różnice się zacierają.

Sporo także biegów górskich odbywa się u naszych południowych sąsiadów – Czechów, którzy w biegach Górskich są wręcz zakochani i odnoszą w nich bardzo duże sukcesy międzynarodowe. Zwłaszcza dla mieszkańców południowej Polski jednodniowy wypad za naszą południową granice nie powinien być dużym problemem.

Tak duże różnice pomiędzy biegiem w stylu alpejskim i anglosaskim powodują że zarówno w Polsce jak i na świecie rozgrywane są Mistrzostwa w obu tych formułach. Najczęściej na zmianę – jednego roku mistrzostwa w stylu alpejskim, w następnym w stylu anglosaskim. Podobnie jest z Mistrzostwami Europy. Dlatego gdy w danym roku rozgrywane są Alpejskie Mistrzostwa Europy to Mistrzostwa Świata są w stylu anglosaskim.

Rozróżnia się także biegi górskie ze względu na dystans. Biegi górskie od dystansu półmaratonu klasyfikujemy jako Biegi Górskie Na Długi Dystansie – i w tej dyscyplinie rozgrwyane są także Mistrzostwa Świata.

Jedną z odmian biegów górskich są biegi typu SkyRunning – to odmiana biegów górskich (posiadająca własną federację – odrębną od WMRA), które charakteryzują się tym iż rozgrywane są na dużych wysokościach, bądź też w wersji Vertical Kilometer na bardzo dużych przewyższeniach (powyżej 1000 m na odcinku do 3,5 km!).

W Polsce rozgrywane są następujące Mistrzostwa:

– w stylu anglosaskim (góra-dół)

– w stylu alpejskim (pod górę)

– na krótkim dystansie (do 6 km)

– na długim dystansie (od półmaratonu górskiego)

Oprócz tego prowadzimy Ligę Biegów Górskich – na podstawie której wybieramy najlepszych biegaczy górskich sezonu.

-> Tutaj możecie zapoznać się z medalistami Mistrzostw Polski oraz Ligi Biegów Górskich <-

-> A tutaj z wynikami reprezentacji Polski w biegach rangi Mistrzostw Europy i Świata WMRA <-

Post navigation

Morderczy maraton du Montcalm

Zapraszamy na relację Anny Celińskiej (Byledobiec Anin/Bielsko-Biała) z morderczego  górskiego biegu typu Sky Running –  Maratonu…

2 komentarze

  • Jak przeliczyć planowany czas gdy suma przewyższeń przekracza 1000m?
    n. Maraton Karkonoski – 44 km przewyższenia 3530m

  • a czy start w maratonie Nordic Walking (np w ramach Maratonu Beskidy jest Raid Nordic Walking) też się zalicza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te