Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem - BiegiGorskie.pl

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

Tegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” odbędzie się w dniach 5-7 czerwca 2015r. W jej ramach zaplanowano VIII Bieg Sokoła na dystansie15,6 km, V Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km, oraz jeden z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce czyli VIII Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły.

Tegoroczna edycja biegu, rozegrana zostanie na wydłużonym dystansie wynoszącym 32 km i będzie jednocześnie IV Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning!.

baner4
image-20476

Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców.
Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy.
Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie Bieg Marduły, który w ostatnich latach, z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o randze Mistrzostw Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning, cieszącym się ogromną popularnością.
Jest to jeden z niewielu biegów w Polsce rozgrywanych na takiej wysokości (najwyższy punkt – Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m.), z największymi przewyższeniami (1985m) i trudnościami technicznymi.

marduły2
image-20477

Tegoroczna trasa została wydłużona do 32 km i wytyczona trudnymi górskimi szlakami, z kamieniami, korzeniami, stromymi podbiegami i łańcuchami. By zmierzyć się z tym wyjątkowym wyzwaniem przyjeżdżają tu wytrawni zawodnicy górscy, walczący o tytuł Mistrza Polski w Skyrunningu.
Ze względu jednak na charakter biegu musimy ograniczyć ilość startujących do 350 osób. (w tym 50 miejsc do dyspozycji organizatora).

marduły1
image-20478

Natomiast Bieg Sokoła, a zwłaszcza Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości wśród amatorów górskiego biegania. To swoiste „przetarcie się” w biegach górskich i zdobycie doświadczenia niezbędnego później w Biegu Marduły.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

marduły3
image-20479

Organizatorzy przyjęli formułę weekendu biegowego z różnymi dystansami, która doskonale sprawdziła się w latach ubiegłych. Uczestnicy wszystkich trzech biegów tradycyjnie już sklasyfikowani zostaną także w Grand Prix „Sokoła”.

baner3
image-20480

Warunkiem sklasyfikowania w ramach Grand Prix Sokoła jest ukończenie wszystkich trzech biegów:
– Biegu Sokoła
– Wysokogórskiego Biegu im. dh Franciszka Marduły
– Biegu im. Władysława hrabiego Zamoyskiego

Na końcowy wynik składa się suma czasów w/w biegów.

Opis biegów wchodzących w skład „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem”:

Bieg Sokoła
Dystans: 15,6 km, deniwelacja: +1013m/-1013m

sokola
image-20481

Start będzie miał miejsce w Kuźnicach. Rozpoczynamy podbieg szeroką drogą (szlak niebieski) w kierunku Hotelu Górskiego na Kalatówkach, kilkadziesiąt metrów przed hotelem skręcamy w prawo (czarny szlak) na Ścieżkę nad Reglami. Kontynuujemy bieg, aż do pierwszego skrzyżowania szlaków, tu skręcamy w prawo i żółtym szlakiem zbiegamy przez Dolinę Białego, aż do jej wylotu. Po minięciu bramy wejściowej do TPN skręcamy ostro w lewo  i  biegniemy tym razem Drogą pod Reglami do wylotu Doliny Strążyskiej. Tu skręcamy w lewo i czerwonym szlakiem podbiegamy przez Dolinę Strążyską. Po osiągnięciu Polany Strążyskiej skręcamy w lewo na czarny szlak, który prowadzi na Ścieszkę nad Reglami. Po drodze osiągamy Czerwoną Przełęcz i nadal kontynuujemy bieg czarnym szlakiem, do znanego nam już skrzyżowania szlaków,  które prowadzi do Doliny Białego i na Kalatówki, które są naszym celem (od tego miejsca trasa się pokrywa). Biegniemy, aż do kolejnej krzyżówki szlaków,  na której skręcamy w lewo w kierunku Kuźnic. Stąd mamy do pokonania 1,5 km zbieg do mety (szlak niebieski) która znajduje się w tym samym miejscu co start.

trasa-sokola-1-1024x783
image-20482

Wysokogórski Bieg im. dh Franciszka Marduły – IV Mistrzostwa Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning
Dystans: 32,0 km, deniwelacja: +2218m/-2218m

mard 1
image-20483

Start został podzielony na start honorowy oraz ostry. Ten pierwszy będzie miał miejsce przed kinem Sokół (ul. Orkana 2), następnie zawodnicy pobiegną ulicą Generała Andrzeja Galicy w kierunku startu ostrego który został usytuowany na ulicy Krupówki (na wysokości restauracji SPHINX).
Trasa pędzie prowadziła ulicami Krupówki, Władysława Zamoyskiego, Tytusa Chałubińskiego oraz Aleją Przewodników Tatrzańskich, aż do Tamy w Kuźnicach. W tym miejscu odbijamy w lewo i rozpoczynamy kultowy już podbieg na Nosal (zielonym szlakiem) ze szczytu Nosala zbiegamy na Przełęcz Nosalową (zielonym szlakiem) następnie do Kuźnic i dalej  (żółtym szlakiem) przez Dolinę Jaworzynki na Przełęcz Między Kopami. W tym miejscu wbiegamy na szlak niebieski, który doprowadzi nas do schroniska Murowaniec, spod którego kontynuujemy bieg nad Czarny Staw Gąsienicowy. W tym miejscu skręcamy na szlak zielony  i rozpoczynamy stromy i niebezpieczny podbieg na Przełęcz Karb z przełęczy (niebieskim szlakiem) zbiegamy w kierunku Czerwonych Stawków aby po ich minięciu rozpocząć kolejny niebezpieczny podbieg (czarnym szlakiem) na Przełęcz Świnicką. Trawersujemy Pośrednią i Skrajną Turnię (szlak czerwony) i zbiegamy na Przełęcz Liliowe, następnie podbiegamy na Beskid z którego zbiegamy na Suchą Przełęcz. Teraz czeka nas nieznaczny podbieg i zdobywamy szczyt Kasprowego Wierchu. Z którego rozpoczyna się karkołomny i długi zbieg (zielonym szlakiem) przez Myślenickie Turnie do Kuźnic. Podbieg szeroką drogą (szlak niebieski) na Kalatówki, kilkadziesiąt metrów przed hotelem skręcamy w prawo (czarny szlak) na Ścieżkę nad Reglami. Kontynuujemy bieg, aż do pierwszego skrzyżowania szlaków, tu skręcamy w prawo i żółtym szlakiem zbiegamy przez Dolinę Białego, aż do jej wylotu. Następnie czeka nas już łagodny zbieg do mety ulicami: Droga do Białego, Grunwaldzka, Staszica i Plac Niepodległości gdzie usytuowana jest wymarzona meta.

trasa-mardula-1-1024x628
image-20484

Bieg im. Władysława hrabiego Zamoyskiego
Dystans: 10 km, deniwelacja: +430

hrabiego
image-20485

Start został usytuowany na Palenicy Białczańskiej i jest to pierwszy z siedmiu punktów ścieżki dydaktycznej przygotowanej przez Tatrzański Park Narodowy.

trasa-biegu-zamoyskiego
image-20486

W czasie biegu zawodnicy zapewne nie zwrócą na nie uwagi  (wyjątek może stanowić, ostatni „przystanek”, a mianowicie Morskie Oko) dlatego postanowiliśmy krótko opisać trasę po której w czerwcu przyjdzie wam rywalizować.

morskie1
image-20487

1. Palenica Białczańska (start: 0,0 km trasy biegu i 980 m n.p.m.) mieści się tu parking, placówka Straży Granicznej i wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to początek najbardziej uczęszczanego szlaku po polskiej stronie TATR.
2. Dolina Białki, jedna z największych dolin walnych w Tatrach. Cały jej obszar to ok. 63,5 km² i długość 12 km (w obrębie Tatr ciągnie się od Łysej Polany pod północno-zachodnią ścianę Zadniego Gerlacha). Duży wpływ na obecny charakter doliny miała działalność lodowca, który tu prawdopodobnie istniał i miał powierzchnię 60 km², grubości, aż 300 m i długość ok. 14 km.
Trasa biegu poprowadzona jest Doliną Białki na odcinku Palenica Białczańska – Wanta
3. Wodogrzmoty Mickiewicza (4,6 km trasy biegu i 1100 m n.p.m.) To trzy  wodospady Potoku Roztoki. Towarzystwo Tatrzańskie w 1981 roku nadało nazwę Wodogrzmotom nazwę Wodospady Mickiewicza z okazji sprowadzenia (w 1980 r.) do Polski prochów Adama Mickiewicza z Francji. Z czasem utarła się potoczna nazwa  Wodogrzmoty.
4. Wanta (6,6 km trasy biegu i 1165 m n.p.m.) Charakterystyczne miejsce gdyż tu rozpoczynają się skróty szosy do Morskiego Oka z których biegacze nie mogą skorzystać. Nazwa Wanta pochodzi od wielkiego bloku skalnego (który w gwarze podhalańskiej oznacza wielki odłam skalny) leżącego obok wspomnianego skrótu. W pobliżu znajduje się leśniczówka TPN.
5. Włosienica (8,6 km trasy biegu i 1310 m n.p.m.) to mała polana na której zbudowano parking oraz pawilon gastronomiczny. Nazwa Włosienica pochodzi od rosnącej tu trawy zwanej przez górali włosienicą lub włósienicą.
6. Żleb Żandarmerii, opada z grani Opalonego Wierchu do Doliny Rybiego Potoku. Jest żlebem szczególnie niebezpiecznym w zimie ponieważ co roku schodzą nim lawiny a raz na kilka lat są tak duże, że dochodzą aż do szosy. Nazwa żlebu pochodzi od wydarzenia które miało miejsc ew okresie galicyjskim (w XIX w.)wówczas  została zniszczona przez lawinę śnieżną budka węgierskich żandarmów.
7. Morskie Oko (meta 10,0 km trasy biegu i 1410 m n.p.m.) to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku o powierzchni 34,93 ha i głębokości 50,8 m. Znajduje się u podnóża Mięguszowieckich  Szczytów w samym sercu Tatr.

morskie2
image-20488

PROGRAM WEEKENDU BIEGOWEGO Z SOKOŁEM
04.06.2015 r. (czwartek)
17.00 – 20.00 wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)
ok. 18.00 złożenie kwiatów na grobie dh Franciszka Marduły (Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku)

05.06.2015 r. (piątek)
9.00 Start Biegu Sokoła (Kuźnice)
ok. 12.00 Uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Yurta Bar – Kuźnice)
17.00 – 20.00 wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)

06.06.2015 r. (sobota)
7.00 Start Wysokogórskiego Biegu im dh Franciszka Marduły (sprzed Kina Sokół, ul. Orkana 2)
ok. 15.00 Uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Kino Sokół, ul. Orkana 2)
17.00 – 20.00 wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)

07.06.2015 r. (niedziela)
7.30 Start Biegu im. Władysława hr. Zamoyskiego (Palenica Białczańska)
ok. 9.30 złożenie  kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100 lecie zakończenia sporu o Morskie Oko
ok. 13.00 Uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Kino Sokół, ul. Orkana 2)

W konkursie na Najlepszy Bieg Górski sezonu 2014 organizowanym przez portal biegigorskie.pl – VII Wysokogórski Bieg im. dh Franciszka Marduły został nagrodzony Srebrną Kozicą w kategorii biegów górskich na długim dystansie. Podobnie jak Bieg Sokoła w kategorii biegów w stylu anglosaskim. Ponadto Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego zajął 4 miejsce w kategorii biegów w stylu alpejskim.

certyfikat 2014
image-20489

Wszystkie te zawody w ramach Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem organizuje Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.

Rozpoczęcie zapisów już 6 marca 2015r. i będą trwały do 8 marca 2015r.

UWAGA NIE MA POŚPIECHU, każdy kto się w tych dniach zapisze, weźmie udział w losowaniu pakietów startowych. Osoby zakwalifikowane do biegu poznamy 16 marca 2015 r.  Po tym terminie będzie 10 dni na wpłatę „wpisowego”. Nie dopełnienie tej formalności skutkuje skreśleniem z listy i umożliwia organizatorowi przeprowadzenie kolejnego losowania.

baner hotel
image-20490

baner
image-20491

Serdecznie Zapraszamy!

Strona internetowa: http://www.biegisokole.pl/

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*