Współczesne kamery sportowe powstały w wyniku zapotrzebowania na urządzenia niezwykle kompaktowe, które byłyby w stanie zarejestrować obraz w dużej rozdzielczości, ze stabilizacją i wygodnym systemem mocowania. To, co można dzisiaj szczerze przyznać, to fakt, że wysiłki producentów przerosły już nasze oczekiwania.
Kompaktowe kombajny do nagrywania
Parametry najnowocześniejszych kamer sportowych, mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Co ważne, na rynku mamy sporo modeli kamer o kompaktowych wymiarach, które mogą służyć nie tylko do nagrywania sportowej aktywności.
Warto wiedzieć, że wysoka jakość obrazu i ciekawe funkcje dodatkowe (Time Laps, RAW, Wi-Fi, GPS itd.) pozwalają na o wiele szersze spektrum wykorzystywania kamer sportowych. Coraz częściej to właśnie one są wykorzystywane przez vlogerów czy twórców filmów internetowych (podróżniczych, dokumentalnych i nie tylko), do kręcenia filmów na YouTube.
Wracając jednak do clou sprawy, czyli kamery sportowej na rower, na jakie parametry musimy szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Oczywiście przy zaznaczeniu, że większość współczesnych kamer oferuje już w standardzie jakość obrazu nie tylko w Full HD, ale w 4K, a sama kamera ma konstrukcję wytrzymałą oraz odporną na wstrząsy.
Kamery sportowe – stabilizator obrazu
Podstawowym elementem, w przypadku typowej kamery sportowej na rower, musi być stabilizacja. Bez niej nakręcony film nie będzie się tak naprawdę nadawał do oglądania. Stabilizacja eliminuje drgania, dzięki czemu obraz jest płynny i w pełni stabilny. Za stabilizację obrazu w kamerkach sportowych odpowiadają specjalne sensory.
W przypadku jednych z najlepszych kamer na rynku, czyli kultowych już GoPro, w modelu GoPro Hero 8 mamy do wyboru kilka trybów stabilizacji, które możemy dopasować do konkretnej czynności np. do jazdy na rowerze po łatwym lub trudnym terenie czy do biegania.
Prędkość nagrywania
Jeśli mówimy konkretnie o jeździe na rowerze, duże znaczenie ma również prędkość, z jaką nagrywa kamera. Im więcej klatek na sekundę tym lepiej, ponieważ kamera dokładniej zarejestruje szybko zmieniające się otoczenie, co pozwoli uzyskać efekt płynności w odtwarzanym obrazie. Nie wspominając już o trybie slow motion, czyli zwolnienia filmiku, co pozwala dokładnie przyjrzeć się konkretnym momentom czy pokazać jakieś ujęcia w niezwykle efektowny sposób.
Dobre kamery oferują nagrywanie z prędkością nawet 240 klatek na sekundę. Zależy to jednak również od rozdzielczości, jaką w danym momencie wybierzemy, im jest większa rozdzielczość, tym mamy mniej klatek na sekundę. Pamiętajmy jednak, żeby nasza kamera oferowała nam możliwość nagrania przynajmniej z 60 klatkami na sekundę (60fps) – w rozdzielczości Full HD.
Mocowanie kamery sportowej na rower
Ostatnim ważnym elementem jest mocowanie kamery. Z reguły kamery sportowe nie posiadają w podstawowym zestawie mocowań i trzeba je dokupić. Jeśli chcemy zamontować kamerę do roweru, mamy kilka możliwości. Możemy zainstalować ją na kierowniku, czy przy sztycy – potrzebne będą do tego specjalne uchwyty. Można jednak zamocować kamerę także do kasku lub przyczepić ją za pomocą specjalnej uprzęży do klatki piersiowej.
Wszystkie niezbędne akcesoria do montażu kamery sportowej na rower znajdziemy z pewnością w sklepie, w którym będziemy kupować samą kamerę. Dostępne są całe zestawy tego typu akcesoriów np. 9w1, gdzie znajdziemy wszystkie potrzebne uchwyty, adaptery i przejściówki – w tym opaski na głowę i szelki na klatkę piersiową.
Leave a Comment