O sukcesie siłowni decyduje kilka rzeczy, jednak ani świetna lokalizacja czy doświadczeni trenerzy, nie zastąpią profesjonalnego sprzętu do siłowni, który jest po prostu elementem podstawowym. I niestety generuje on sporą część wszystkich kosztów rozpoczęcia tego typu działalności. Jak wygląda podstawowe wyposażenie siłowni? Ile kosztuje taki sprzęt? I czy można jakoś zoptymalizować te koszty?
Podstawowe wyposażenie siłowni – maszyny ze stosem
Tak, jak sama nazwa siłowni wskazuje, podstawowe wyposażenie siłowni to przede wszystkim maszyny siłowe. Oczywiście na nich się nie kończy, ale to od nich warto zacząć. Największe koszty w tym przypadku generują nowoczesne maszyny ze stosem. Są to wyspecjalizowane urządzenia wyposażone w regulowane obciążniki, które umożliwiają bezpieczny i efektywny trening siłowy poszczególnych partii ciała.
Co istotne, można kupować je oddzielnie, ale są dostępne również w postaci urządzeń wielofunkcyjnych, potocznie określanych jako atlasy. Zupełnie nowe i profesjonalne urządzenia tego typu, w zależności od tego, czy są jedno, czy wielomodułowe, mogą kosztować od około 10 tys. złotych do nawet kilkudziesięciu tys. złotych. A to dopiero początek.
Strefa wolnych ciężarów
Kolejnym sprzętem, który musi znaleźć się na siłowni, są ławki do ćwiczeń oraz sztangi, hantle, gryfy oraz obciążenia. Tu taj koszty będą nieco niższe i zależą przede wszystkim od tego, ile stanowisk w strefie wolnych ciężarów przewidujemy. Podstawowe wyposażenie siłowni w jedno tego typu stanowisko można zamknąć w granicach 8 – 15 tys. złotych. Jeśli jednak dodamy do tego bramę czy klatkę do treningu funkcjonalnego, koszty wzrosną o kolejne 5 – 15 tys. złotych. Wzrośnie jednak również atrakcyjność wyposażenia, które umożliwi wykonywanie treningów o szerszym spektrum ćwiczeń.
Maszyny do treningu aerobowego
Urządzenia do treningów aerobowych również są elementem niezbędnym każdej profesjonalnej siłowni. I tutaj w zależności od rodzaju sprzętu, koszty są dość zróżnicowane. Najdroższe są profesjonalne bieżnie, których ceny mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Drogie są również crosstrainery i pozostałe maszyny eliptyczne (np. orbitreki). Taki profesjonalny sprzęt do siłowni to koszty w granicach 5 – 20 tys. złotych – w zależności od marki i dodatkowego wyposażenia.
Tańsze są rowerki treningowe. O ile wybierzemy te najprostsze, aczkolwiek nadal muszą to być konstrukcje profesjonalne i wytrzymałe, ponieważ takie rowerki stosowane do treningu domowego na siłowni po prostu nie wytrzymają obciążenia. Jeśli jednak chcemy wybrać profesjonalne rowerki pionowe i poziome, to ich koszt będzie podobny, jak w przypadku crosstrainerów.
Jak kupić taniej profesjonalny sprzęt do siłowni?
To, ile kosztuje profesjonalny sprzęt do siłowni, zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy, jakiej jest ono firmy, a także, jakie jest jego wyposażenie. Można zatem kupić nieco tańszy sprzęt, który ma mniej ciekawych opcji lub droższy, ale lepiej wyposażony. I chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że nowoczesny sprzęt, który ma więcej funkcji, jest bardziej atrakcyjny dla klientów.
Na szczęście jest wyjście, które pozwala kupić sprzęt wysokiej jakości w cenie o dużo niższej niż podane powyżej. Jak to możliwe? Rozwiązaniem jest profesjonalny sprzęt do siłowni po regeneracji. Takie urządzenia mogą kosztować niemalże o połowę mniej niż nowe, przy zachowaniu swojej wysokiej jakości, trwałości i funkcjonalności. Trzeba jednak w takiej sytuacji stawiać na sprzęt markowy i zregenerowany przez doświadczone oraz godne zaufania firmy.
Leave a Comment