Mianem kolano biegacza określa się uraz stawu pomiędzy rzepką a kością udową. Nazwa dolegliwości wzięła się stąd, że najczęściej dotyczy ona osób uprawiających sporty nadmiernie obciążające kolana: piłkę nożną, narciarstwo, łyżwiarstwo czy kolarstwo. Bywa też ona problemem biegaczy. Jak rozpoznać kolano biegacza i jak je leczyć? Odpowiadamy!
Kolano biegacza – objawy
Jednoznaczną diagnozę stawia lekarz. Są jednak objawy, których wystąpienie pozwala podejrzewać, z jakim problemem mamy do czynienia. Wśród symptomów wskazujących na kolano biegacza znajdują się takie jak:
• ból kolana po zewnętrznej stronie,
• narastanie bólu podczas aktywności fizycznej,
• kłucie, drętwienie i mrowienie,
• słyszalne trzaski w kolanie,
• obrzęk w obrębie kolana.
W przypadku zaobserwowania u siebie powyższych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Leczenie i rehabilitacja kolana biegacza
Dający się we znaki ból stawów kolanowych zawsze wymaga leczenia. Kontuzje kolana bez naszej pomocy same się nie wyleczą, a bagatelizując problem, tylko wydłużymy swoje cierpienie. O dokładnym przebiegu leczenia kolana biegacza decyduje lekarz, jednak terapia zazwyczaj obejmuje opisane niżej metody.
Kolano biegacza – rehabilitacja
Podstawą leczenia są ćwiczenia na kolano biegacza, które pomagają wzmocnić stawy. Nie powinno się ich jednak wykonywać na własną rękę, lecz pod okiem fizjoterapeuty, który dobierze rodzaj i zakres ćwiczeń stosownie do stopnia zaawansowania dolegliwości. Po opanowaniu techniki ćwiczeń specjalista najprawdopodobniej zaleci regularne ich wykonywanie również w domu. Niezbędna może okazać się też indywidualna terapia manualna.
Kolano biegacza – fizjoterapia
Ćwiczenia na kolano biegacza zwykle są pomocne, ale w niektórych przypadkach nie wystarczą, by odzyskać pełną sprawność i pozbyć się bólu. Lekarze często zalecają dodatkowo zabiegi z zakresu fizykoterapii. Pacjent może dostać skierowanie na takie zabiegi jak:
• krioterapia,
• magnetoterapia,
• elektroterapia,
• ultradźwięki.
Fizykoterapia nie tylko wzmacnia i wspiera przebudowę struktur stawu kolanowego, ale też zmniejsza ryzyko kolejnych kontuzji.
Kolano biegacza – taping
Urazy stawu kolanowego bywają leczone przy pomocy tapingu. Zabieg polega na przyklejaniu w okolicy stawu kolanowego różnej długości bawełnianych plastrów kinezjologicznych o parametrach zbliżonych do właściwości skóry ludzkiej. Ma to na celu poprawę funkcjonowania struktur mięśniowo-powięziowych i jednocześnie uśmierzenie bólu.
Kolano biegacza – opaska
W czasie rekonwalescencji pacjentowi zaleca się noszenie specjalnej opaski dla sportowców, która ma za zadanie wzmocnić staw kolanowy. Nałożona na nogę delikatnie uciska kolano, w ten sposób wymuszając na nim anatomiczne ustawienie. Nie ma obaw o ograniczenie zakresu ruchu, a skóra pod opaską nadmiernie się nie poci. Zamiast opaski można też stosować ortezę. Zasadność stosowania zarówno opaski, jak i ortezy, należy wcześniej skonsultować z lekarzem lub rehabilitantem.
Kolano biegacza – leki
Ból przy kontuzji kolana bywa na tyle dotkliwy, że ciężko go znieść. W takiej sytuacji można sięgnąć po przeciwbólowe preparaty do stosowania miejscowego, np. diky spray. Jest to aerozol na bazie diklofenaku, czyli substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Preparat ten można kupić bez recepty w aptece. Alternatywą dla preparatu w spray’u jest maść dla biegaczy. Gdy wokół kolana widoczny jest obrzęk, można dodatkowo stosować okłady chłodzące.
Kolano biegacza – profilaktyka
Kolano biegacza to częsta przypadłość początkujących sportowców oraz osób, które wracają do ćwiczeń po długiej przerwie. Dolegliwości bólowe wtedy pojawiają się w pierwszych tygodniach wzmożonej aktywności. Dlatego ponowne podjęcie aktywności fizycznej najlepiej zacząć od wizyty u fizjoterapeuty i przygotowania z jego pomocą planu ćwiczeń. Specjalista doradzi, jak stopniowo zwiększać intensywność, aby było to bezpieczne dla stawów kolanowych.
Leave a Comment