Z pewnością wielu z nas wyobraża sobie kierowców rajdowych jako osoby, które nie muszą przykładać uwagi do diety czy treningu fizycznego. Nic bardziej mylnego, jak się bowiem okazuje wyścigi samochodowe to bardzo trudna dyscyplina sportu, w której ogromną rolę odgrywa nie tylko pojazd, ale także przygotowanie kondycyjne samego kierowcy. Warto zastanowić się nad tą i wieloma innymi kwestiami związanymi z tym tematem.
W rajdach samochodowych za sukces nie odpowiada wyłączenie maszyna, lecz w szczególności umiejętności, wiedza czy doświadczenie kierowcy. Dla jednych wyścigi są więc pełnoprawnym sportem, inni natomiast nie patrzą na nie, jak na dyscyplinę sportową. Zdania na temat tego, jak duże znaczenie dla rezultatu ma przygotowanie osoby, która zasiada za kółkiem, być może i są podzielone, ale fakty mówią same za siebie.
Kierowca rajdowy, czyli kto?
Kto obecnie może właściwie nazwać się kierowcą rajdowym? Czy są to zarówno osoby, które szkolą się w tym zakresie, czy też wyłącznie ci, którzy biorą udział w profesjonalnych wyścigach? Potocznie przyjmuje się, że pojęcie kierowcy rajdowego pasuje do obu tych grup, choć oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest to, aby dana osoba rywalizowała na torze. W praktyce kierowcy wyścigowi mają bardzo trudne zadanie, które wymaga od nich nie tylko wytrwałości psychicznej, ale także fizycznej. Nie jest bowiem tak, że kierowca wyłącznie wsiada do pojazdu, stara się pokonać określoną trasę w jak najkrótszym czasie i kończy wyścig w świetnej formie. Oczywiście, mówimy tutaj o rewelacyjnej zabawie, ponieważ ściganie się jest pasją tych osób, ale trzeba mieć też świadomość tego, jak wiele detali wpływa na wynik. W tym miejscu warto polecić grę dla miłośników rajdów, która dostępna jest pod adresem: http://www.managerrally.net/. Nie zwlekaj, tylko już dziś spróbuj swoich sił jako menedżer grupy kierowców rajdowych!
Jak wygląda trening kierowcy rajdowego?
Wiele osób zastanawia się z pewnością, w jaki sposób trenują kierowcy rajdowi, aby w pełni przygotować się do wyścigów? Każdy przypadek jest oczywiście inny, a kluczem są indywidualne potrzeby oraz możliwości samego kierowcy. Ważne jest jednak to, aby zrównoważyć wysiłek tlenowy z odpowiednim treningiem siłowym, dzięki czemu można mówić o kompleksowym treningu. Bardzo ważne jest wzmacnianie odcinka szyjnego, rąk, a także właściwe rozciąganie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji już w trakcie rajdu. Kierowcy muszą także stale usprawniać koncentrację, pamięć oraz ćwiczyć refleks, w tym czas reakcji na poszczególne zdarzenia. Na torze nie ma bowiem miejsca ani czasu na zastanowienie się, dlatego działa się niejako automatycznie, dzięki wytrenowanym schematom.
Rajdy samochodowe a kondycja fizyczna
Każdy kierowca rajdowy musi wykazywać się zdrowiem oraz jak najlepszą kondycją. Chodzi w tej materii nie tylko o siłę, ale też ogólną wydolność organizmu. Podczas jazdy kierowca doświadcza bowiem bardzo dużych przeciążeń, które nie są obojętne dla samopoczucia danej osoby. Wiele wyścigów trwa nawet kilka godzin, a to potrafi osłabić każdego kierowcę, co zmniejsza jego szanse na dobry rezultat. Jak więc widzimy, kierowcy wyścigowi mają bardzo trudne warunki pracy i często muszą mierzyć się z wieloma nieprzewidywalnymi sytuacjami. Właściwe podejście do tematu przygotowania fizycznego okazuje się w takich okolicznościach niezastąpione. Tym bardziej jeśli w grę wchodzą profesjonalne rajdy o dużą stawkę, do których trzeba trenować latami.
Leave a Comment