Biegowa zima na Kaszubach

Jak rozpocząć biegową zimę w 2023 roku? Najlepiej 14 stycznia, kiedy to odbędzie się druga edycja zimowego Festiwalu Biegowego ULTR WAY w Wejherowie. Zawodnicy będą mogli wystartować w czterech różnych biegach. Są to ,,Szybka Sarna” (10 km +), ,,Pół Dzika” (27 km +), ,,Tropem Rysia” ( 54 km) oraz ,,Nocny Jeleń” (76 km +). Wielu biegaczy, którzy wzięli udział w pierwszej odsłonie tego wydarzenia już szykuje się, by ponownie zawitać na Kaszuby.

Iza Podczarska, ultramaratonka z Kolbud z chęcią bierze udział w biegach organizowanych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W Festiwalu ULTRA WAY w styczniu wystartowała na dystansie 66 km. Mimo zmęczenia i różnych kryzysów na trasie znów zamierza tu wrócić na kolejną edycję.

Mam bardzo miłe wspomnienia – mówi. – Piękna , idealnie oznakowana trasa. Wyjątkowi wolontariusze i super punkty żywieniowe na full wypasie. Podczas ubiegłorocznej edycji pogoda dopisała. Z przyjemnością znów pobiegnę żeby przeżyć te niesamowite chwile jeszcze raz.

Dystans 66 km nosi nazwę „Nocny Jeleń„. Bieg ten wygrał Damian Falandysz z Pruszkowa.

Na tych terenach nigdy nie startowałem zimą – mówi. – Przede wszystkim to idealny moment na sprawdzenie swojej zimowej formy, określenie punktu „zero” na kolejny rok i weryfikacja co trzeba poprawić: wydolność, siłę, szybkość etc. Trasa jaką oferuje ULTRA WAY umożliwia nam to, ponieważ są tu pomieszane ze sobą odcinki na szybsze bieganie, czyli płaskie i równe, z tymi o dużych podbiegach oraz pagórkowatych i trudnych technicznie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Start jest wcześnie rano, co sprawia że pierwsze trzy godziny biegniemy nocą. To tylko dodaje odrobinę dreszczyku emocji i zwiększa atrakcyjność tego biegu. Warto też wspomnieć że na mecie czekają piękne medale i puchary nie tylko Open, ale także w każdej kategorii wiekowej.

Jagoda Kubiak wystartowała na dystansie maratonu i zajęła trzecie miejsce wśród kobiet. Bardzo lubi trudne pagórkowate tereny i często biega po trasie tych zawodów. Tu trenuje do biegów odbywających się w górach, co stanowi dla niej doskonały element przygotowania do takich wyzwań.

Na zawodach o nazwie Tropem Rysia biegło się świetnie – przekonuje.- Pierwsze dziesięć kilometrów pokrywało się z moją trasą treningową. Najpiękniejszy odcinek to ten od jeziora Bieszkowice przez Borowo i Wejherowo. Trasa urozmaicona oraz górzysta. Żal tylko, że wycinka drzew niszczy piękno naszych lasów oraz drogi leśne. Nie jest płasko i uważam, że gdyby spadł śnieg, wtedy byłby to bardzo trudny maraton, ale za to jeszcze bardziej atrakcyjny. Atmosfera super, organizacja bardzo dobra. Jeżeli ultrasi z różnych stron Polski lubią biegać po górkach ,to udział w ULTRA WAY będzie do tego świetną okazją, żeby tu przyjechać zobaczyć nasz region i leśne ścieżki.

Dystans półmaratonu, czyli ponad 21 km najszybciej pokonał Łukasz Kuropatwa z Rumi. Bieg ten nosił dumną nazwę Pół Dzika.

Trasa tych zawodów na zimowym Festiwalu biegowym ULTRA WAY prowadzi przez piękne kaszubskie lasy, które mogą zadziwić długimi podbiegami, bo taki właśnie jest Trójmiejski Park Krajobrazowy – mówi. – Niby nad morzem, a wzniesienia są niczym w górach. Jest to na pewno trasa na której nie można się nudzić. Bardzo podobał mi się agresywny podbieg w połowie trasy.

Więcej informacji na temat Zimowego Festiwalu Biegowego ULTRA WAY na stronie https://ultra-way.pl/
Zapisy: https://elektronicznezapisy.pl/event/7100.html

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te