Ułatwienia w rozliczaniu PIT – usługa PFR

W marcu zeszłego roku (2016 ) Ministerstwo Finansów udostępniło na swojej stronie usługę przyspieszającą i ułatwiającą podatnikom coroczne rozliczanie podatków od osób fizycznych. Usługa PFR (Pre-Filled Tax Return), czyli usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, na razie dotyczy podatników, którzy przy rocznym rozliczeniu podatku stosują formularz PIT 37 (są to osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej), oraz deklarację PIT 38. Ta ostatnia przeznaczona jest dla osób fizycznych, uzyskujących w roku podatkowym dochody z kapitałów pieniężnych, pochodzących między innymi ze sprzedaży akcji.

Ponieważ deklarację PIT 37 często wspólnie składają małżonkowie, warto zwrócić uwagę, że z usługi PFR mogą skorzystać zarówno podatnicy którzy rozliczają się indywidualnie jak i wspólnie z żoną lub mężem. Z udogodnienia jakim jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, czyli PFR mogą korzystać też rodzice samotnie wychowujący dziecko. PFR dla PIT 37 przygotowywane jest przez pracowników administracji skarbowej na podstawie informacji zawartych w dokumentach przesłanych przez płatników – PIT 11, PIT 8C, PIT R a także przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. – PIT 40A i PIT 11A. PFR dla PIT 38 powstaje na podstawie informacji zawartych w PIT 8C Usługa wstępnie wypełnionego zeznania będzie dostępna na stronie Ministerstwa Finansów od połowy marca. Będzie można z niej skorzystać po zalogowaniu się na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów. Celem udostępnienia PFR, oprócz ułatwienia podatnikom rozliczenia, jest również ograniczenie a nawet uniknięcie błędów, które mogą się pojawić podczas wpisywania do wypełnianego PIT informacji, uzyskanych od pracodawcy, ZUS lub KRUS oraz domów maklerskich. Jest to propozycja rocznego rozliczenia podatku za rok 2016. Można z niej skorzystać lub nie. Korzystając z niej, podatnik nie musi samodzielnie borykać się wypełnianiem rocznego PIT, ponieważ robi to za niego urzędnik administracji podatkowej. Powinien jednak sprawdzić, czy wszystkie dane w PFR są poprawne. Jeśli tak, i nie chcemy skorzystać z żadnej ulgi oraz przekazać 1% podatku na cele związane z działalnością wybranej przez nas Organizacji Pożytku Publicznego, to nie pozostaje nam nic innego, jak tylko podpisać przygotowaną specjalnie dla nas PFR i wysłać do właściwego urzędu skarbowego. Może się zdarzyć, że podatnik osiągnął przychody, które nie zostały z różnych powodów uwzględnione w PFR, wówczas powinien je dopisać do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Jeśli jednak mamy szansę na obniżenie należnego fiskusowi podatku i skorzystanie z przysługujących nam ulg oraz możliwości przekazania 1% podatku (jakże cennego dla każdej OPP), zróbmy to i uzupełnijmy PFR niezbędnymi danymi. Najlepiej wtedy skorzystać z jednego z bezpłatnych programów do rozliczenia PIT. Jak już wspomniano, aby pobrać PFR, musimy się zalogować na portalu podatkowym MF. Potrzebne są do tego dane:
• NIP lub PESEL podatnika
• jego imię, nazwisko oraz data urodzenia,
• adres mailowy
• kwota odpowiedniego przychodu za rok, za który rozliczamy PIT,

Jeśli weryfikacja danych przejdzie pomyślnie, uzyskamy dostęp do naszego wstępnie wypełnionego PIT.

Artykuł powstał we współpracy z portalem PITax.pl Łatwe podatki, oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

PITax.pl Łatwe podatki został wybrany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jako najlepszy program do PIT dla użytkowników oraz organizacji pozarządowych zbierających 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te