Bieganie po górach. Sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania

Biegi górskie z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Dzięki nim można nie tylko podziwiać nowe, ciekawe miejsca w górskich okolicach z zupełnie nowej perspektywy, ale także poprawić swoją kondycję i ogólną wydolność organizmu. To także znakomity sport dla miłośników podejmowania wyzwań i pokonywania ograniczeń oraz osób, które po prostu kochają biegać. Bieganie po górach znacząco różni się jednak od aktywności uprawianej na płaskich, asfaltowych trasach – wymaga odpowiedniego planowania i przygotowania.

Dlaczego warto uprawiać biegi górskie? Jakie korzyści daje ten sport?

Biegi górskie to nie tylko szansa na poprawę kondycji i pokonanie fizycznych ograniczeń. To także doskonała okazja do obcowania z naturą, odkrywania nowych miejsc i zachwycania się urokami górskich okolic. W Polsce nie brakuje tras, które świetnie sprawdzą się zarówno dla początkujących biegaczy, jak i osób, które nie boją się większych wyzwań. Można biegać zarówno po łatwiejszych górach, takich jak chociażby Beskidy i Gorce lub wybrać się na bardziej wymagające trasy, których nie brakuje w Tatrach.

Trasy mogą mieć różną długość – biegacze mogą wybierać spośród krótkich, kilkukilometrowych odcinków lub długich, liczących sobie nawet kilkaset kilometrów tras-maratonów, które pokonuje się w ciągu kilku dni. Biegacze mogą ponadto brać udział w rozmaitych zawodach i imprezach sportowych, zdobywać nagrody i tytuły, a także poznać innych pasjonatów tego ciekawego, prężnie rozwijającego się sportu. Biegi górskie, podobnie jak każdy inny sport, wymagają jednak odpowiedniego przygotowania.

Oprócz wyboru trasy i zarezerwowania zakwaterowania w okolicy (dla biegaczy uwielbiających Tatry proponujemy obiekty turystyczne z kategorii noclegi Kraków, Zakopane czy Kościelisko), należy także zadbać o odpowiedni trening wzbogacony o elementy górskie, takie jak skipy i podbiegi. Ważna jest również codzienna dieta oraz zaopatrzenie się w odpowiednią ilość jakościowych płynów i jedzenia na czas biegu. Niezbędny jest także sprzęt – wbrew pozorom, biegi górskie to nie tylko wygodne, sportowe buty, ale także odpowiednia odzież, plecak, okulary i czołówka.

Bieganie po Tatrach. Tylko dla zaawansowanych biegaczy?

Biegi górskie w najwyższych polskich górach, Tatrach, jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się głównie ze sportem wyczynowym, przeznaczonym dla najbardziej wytrwałych i zaawansowanych adeptów tego sportu. Są to góry w dalszym ciągu uznawane za odpowiednie dla bardziej doświadczonych biegaczy, lecz niekoniecznie już zawodowych sportowców. Bieganie po Tatrach wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania kondycyjnego, a także uważnego planowania i organizacji całego przedsięwzięcia.

Planowanie warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej trasy. Na początek lepiej zdecydować się na łatwiejszą, krótszą trasę, którą bez problemu pokonamy, aniżeli porywać się na trudniejszą i mieć problem z jej dokończeniem. Warto także mieć świadomość, że dystans w górach rozsądnie jest liczyć razy dwa w porównaniu do tras o tej samej długości na płaskim terenie.

Mając już wybraną trasę, należy zapoznać się z jej topografią i specyfiką, sprawdzić pogodę, a także dostępność na szlaku schroniska, które może okazać się zbawienne na wypadek pogorszenia warunków atmosferycznych. Warto mieć także świadomość, że zagrożeniem pogodowym w Tatrach nie są tylko opady atmosferyczne – wiatr również może okazać się niebezpieczny, a w lecie upał, który znacząco zwiększa ryzyko odwodnienia i udaru. Wybierając się na bieganie po górach, warto mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z wpisanym numerem telefonu do TOPR, a w plecaku power bank.

Trasy biegowe w Tatrach. Propozycja łatwa, średnia i trudna

Idealną trasą na początek przygody z bieganiem po Tatrach jest Droga pod Reglami. Szlak zaczyna się w Kuźnicach w Zakopanem, a kończy w Kirach, przy wylocie Doliny Kościeliskiej. Prowadzi na wysokości 900-940 m n.p.m. i posiada niewielkie przewyższenie. Do pokonania jest dystans ok. 18,5 km, który ma szansę świetnie sprawdzić się dla początkujących miłośników biegów górskich w tatrzańskich okolicach.

Trasa średnia, polecana już dla bardziej zaawansowanych biegaczy, prowadzi z ronda Jana Pawła II w Kuźnicach przez Nosal (1206 m n.p.m.). Po jego zdobyciu, biegnie z powrotem do Kuźnic, a następnie kieruje do Przełęczy Między Kopami, w stronę Schroniska Murowaniec. Droga powrotna wiedzie natomiast przez Przełęcz Między Kopami, Dolinę Jaworzynki, w kierunku ronda w Kuźnicach.

Najtrudniejsza, przeznaczone dla zaawansowanych adeptów biegów górskich propozycja trasy to pierwsza część Biegu Granią Tatr. Trasa wiedzie przez malowniczą Dolinę Chochołowską w kierunku schroniska, dalej żółtym szlakiem w stronę Grzesia (1653 m n.p.m.), szlakiem niebieskim na Wołowiec (2064 m n.p.m.) i czerwonym szlakiem na Jarząbczy Wierch i Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.). Stąd zbiega w kierunku przełęczy Siwy Zwornik i zielonym szlakiem kieruje na Iwaniacką Przełęcz, a dalej żółtym szlakiem do Hali Ornak. Na koniec zielonym szlakiem zbiega do Doliny Kościeliskiej.

 

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te