Wreszcie! Doczekaliście się !
Udało nam się namówić na krótki wywiad dla naszego Portalu piętnastokrotnego medalistę Mistrzostw Polski – najlepszego Polskiego biegacza górskiego w historii – Andrzeja Długosza.
Witam Andrzeju,
Na wstępie chciałbym podziękować za zgodę na krótki wywiad z naszym Portalem.
Wiem że jako człowiek wyjątkowo skromny, nie lubisz zbyt dużego rozgłosu i zamieszania wokół własnej osoby – ale Mistrzostwo zobowiązuje 😉
Twój dorobek jest imponujący: w latach 2001 – 2010 – o ile dobrze liczę -zdobyłeś 15 medali Mistrzostw Polski: 11 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy. W tym roku było jeszcze lepiej – zdobyłeś w Polsce prawie wszystko …
1. No właśnie – Mistrzostwo… W tym roku zdobyłeś aż 3 złote medale Mistrzostw Polski w biegach górskich – do tej pory nikt nie dokonał takiego wyczynu – w jakim biegu było najtrudniej o złoto – w Mistrzostwach Polski anglosaskich, alpejskich czy na krótkim dystansie?
………hmm każdy bieg dostarcza emocji , do każdego startu podchodzę tak samo, każde zwycięstwo sprawia mi radość. Porażki uczą i niektórych wzmacniają. Zawsze jest trudno – w Mistrzostwa Polski anglosaskich wygrałem dopiero na ostatnim podbiegu, w Międzygórzu na ostatnich 100m a na Gorze św Anny było ślisko i niebezpiecznie i padał grad wiec łatwo nigdzie nie było 🙂
2. Mimo tak znakomitych rezultatów nie udało Ci się (podobnie jak w 2009 roku) znaleźć się w pierwszej trójce Ligi Biegów Górskich. Co stanęło na przeszkodzie? Co byś zmienił w regulaminie Ligi by ją jeszcze bardziej uatrakcyjnić?
Zawsze przed sezonem obieram sobie drogę którą potem staram się iść jednak zawsze na tej drodze są zakręty i remonty – czasem jest zamknięta i trzeba trochę nadłożyć, ale staram się z niej nie zbaczać 🙂
Jeśli chodzi o Ligę regulamin informuje, że ma na celu popularyzacje biegów górskich, rozwój itd. – wydaje mi się, że regulamin spełnia swoje założenia – jest dużo biegów więc służy zabawie, zwiedzaniu nowych miejsc, przyciąga nowych biegaczy daje szanse na zwycięstwo większej grupie zawodników co nadaje ton rywalizacji – wszystko to można zaobserwować podczas startów 🙂
Natomiast jeżeli miało by to wyłaniać najlepszych myślę, że powinno być skonstruowany inaczej – wybór powinien opierać się na 6-8 najważniejszych biegach (rangi mistrzowskiej plus inne)
3. W roku 2007 i 2008 startowałeś z powodzeniem w biegach Grand Prix WMRA – zająłeś świetne 2 i 4 miejsce w całym cyklu. W tym roku zanotowałeś tylko jeden za to bardzo dobry start (9 miejsce w Austriackim Ebense). Dlaczego zabrakło cię na pozostałych zawodach Pucharu Świata?
………ha ha bardzo dobry? Chyba się pomyliłeś – start był bardzo nieudany 🙂 Dużo mówi się o kryzysie finansowym na świecie – można go też zaobserwować w biegach w tym biegach górskich w Europie. Poza tym w tamtych latach biegałem w jednym ze słowackich klubów i on mnie wspierał na niektórych wyjazdach
4. Pochodzisz z bardzo usportowionej rodziny – oprócz Ciebie biega jeszcze dwóch twoich braci. Czy wcześniej mieliście w rodzinie jakieś sportowe tradycje?
Pochodzę z duuużej rodziny, z tego co pamiętam zawsze jakiś sport był obecny w naszym życiu – była piłka nożna, nart biegowe, zjazdowe.
5. Czytelników bardzo interesuje jak trenują tacy Mistrzowie? Proszę przybliż nam nieco jak wygląda twój trening w okresie przygotowawczym a jak w okresie startowym? Co uważasz za kluczowe dla dobrego przygotowania się do sezonu biegów górskich?
Myślę ,że trenuje jak każdy – wiem że nie potrzebuję tyle i aż tak mocnych bodźców treningowych jak inni zawodnicy . W okresie startowym ważny jest balans między Startami – Treningiem a Regeneracją – proporcje są sprawą indywidualną dla każdego. Kluczowym? hmm – uważam iż dla każdego kluczowe może być coś innego – to co działa na jednego zawodnika drugiemu niekoniecznie musi służyć…
6. Jak zwykle oszczędna odpowiedź Powiedz chociaż gdzie najczęściej trenujesz i jaki jest twój średni kilometraż w sezonie?
Mieszkam w Rytrze więc najcześćiej tam można mnie spotkać na treningach. Mam też pętle 10km w górach – na wysokości ponad 1000m gdzie praktycznie w płaskim terenie, w lecie można zrobic wiekszość treningów.
Pozatym mam swoje ulubione miejsca w górach gdzie lubie przebywać z dala od tłumów i zgiełku codzienośći…rocznie biegam 5,5-6tys km.
7. Wielu zastanawia się dlaczego tak znakomity zawodnik nie startuje w Mistrzostwach Europy i Świata? Jakie musiały by być spełnione warunki byś wystartował na MŚ i ME?
Poważne traktowanie biegów górskich w PZLA.
8. W tym roku pojawiła się grupka młodych zawodników, którzy rokują nadzieję na przyszłość – który z nich zrobił na Tobie największe wrażenie i czy mają wg Ciebie szansę na sukcesy międzynarodowe w seniorskim bieganiu?
Odpowiem przewrotnie …….czasem ambicje trenerów są większe jak zawodników i to w młodym wieku raczej szkodzi. Dobrze znam tylko Macka Bierczaka – myślę, On że ma charakter do biegania.
9. Na zakończenie powiedz nam jeszcze jakie masz plany na następny rok? Czy chciałbyś może wystartować w MP na długim dystansie tylko tu brakuje Ci jeszcze medalu do kolekcji?
Startów na następny sezon jeszcze nie planowałem – jak zdrowie pozwoli myślę, że wystartuję w paru dłuższych biegach ,a może w jednym baaardzo długim 🙂
Dziękujemy za rozmowę i udostępnienie części zdjęć.
Życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów i do zobaczenia na górskich trasach!
Rozmawiał: Dominik Ząbczyński www.biegigorskie.pl
Leave a Comment