16 sierpnia w Karpaczu, wystartuje nowy ultramaraton biegowy o nazwie kojarzącej się z zadaniem matematycznym „3xŚnieżka=1xMont Blanc”. Dla niewtajemniczonych postaramy się rozwiązać to równanie. Otóż, Mont Blanc liczy sobie 4810 m wysokości. Wysokość Śnieżki 1603 m n.p.m. mnożymy x 3 = 4809 m n.p.m. i otrzymujemy 1 x Mont Blanc czyli 4810 m n.p.m. (bez kilku centymetrów). Organizatorzy nowego ultramaratonu w Karkonoszach dostrzegli bowiem, że w świetle nowych pomiarów wysokości wykonanych przez czeskiego geodetę Vladimira Hlavsa, wystarczy wbiec trzykrotnie na Śnieżkę, by osiągnąć wysokość Mont Blanc!
Najwyższy szczyt Dolnego Śląska – Śnieżka, jest bowiem o metr wyższa, niż podają mapy. W najwyższym punkcie mierzy 1603 metry i 29,6 centymetra. Do pomiarów użyto super dokładnego sprzętu wykorzystującego technikę laserową. Wysokość wyliczono odnosząc się do poziomu morza bałtyckiego mierzonego w Kronsztadzie. „Najwyższy punkt Śnieżki znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy kaplicy Świętego Wawrzyńca, około 3,5 m od granicy” – stwierdził Vladimir Hlavs z Geodézie Krkonoše.
Najwyższy szczyt Alp zbudowany jest przede wszystkim ze skał krystalicznych, a na jego szczycie zalega śnieg. Podobnie jak na Śnieżce, w pobliżu szczytu (na wysokości 4347m) znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Na tym jednak podobieństwa się kończą.
Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji: start na głównej ulicy miasta, oprawę muzyczną i Strefę Przyjazną Biegaczom, czyli sklepy i lokale, w których będą mogli skorzystać ze specjalnych zniżek.
Uczestnicy ultramaratonu „3xŚnieżka = 1xMont Blanc”, który zaplanowano na 16 sierpnia, mają do wyboru trzy opcje:
Trasa Mini – zakłada pokonanie 17 km w 12 godzin. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, a limit czasowy pozwala na potraktowanie drogi z Karpacza na szczyt i z powrotem zupełnie turystycznie. W tej wersji Śnieżkę zdobywa się łatwiejszą Drogą Jubileuszową. Jest to trasa przeznaczona przede wszystkim dla rodzin i przyjaciół ultramaratończyków. Po prostu ich kibiców.
„Przewidzieliśmy dla nich 12-godzinny limit czasu, żeby mogli sobie bardzo spokojnym tempem uczestniczyć w zawodach, a jednocześnie dopingować biegaczy na długiej trasie. Zazwyczaj jest tak, że ultramaratończycy skazani są na samotność. Odległości są dla kibiców zbyt duże, a teren trudno dostępny. U nas wystartują wszyscy razem, ale bieg jest prowadzony po pętlach, więc będzie się można spotykać na trasie” – wyjaśnia Radosław Jęcek, organizator zawodów.
MINI (17 km): centrum Karpacza– czarny szlak przez Sowią Dolinę – Sowia Przełęcz – Czarna Kopa – Śnieżka – Dom Śląski – Kopa – Śląska Droga – Centrum Karpacza. Limit uczestników: 200 osób.
Wyzwaniem sportowym będzie wbiegnięcie na Śnieżkę dwu- i trzykrotnie. W tym przypadku trzeba będzie zdobyć szczyt zarówno Drogą Jubileuszową, jak i zakosami czarnego szlaku pokonując 33 lub 57 km. Tu limity nie są już takie przyjazne. Ultramaratończycy muszą zakończyć bieg po 12 godzinach, ale po drodze czekają ich jeszcze limity pośrednie.
ŚREDNI (33 km): dystans mini + centrum Karpacza – szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki – Dom Śląski – Śnieżka – Dom Śląski – Kopa – Śląska Droga – Centrum Karpacza. Limit uczestników: 200 osób
Na liście zgłoszeń jest ponad 300 osób, ale ciągle napływają nowe. Na starcie zobaczymy czołowych polskich ultramaratończyków górskich: Marcina Świerca i Piotra Herzoga. Najprawdopodobniej nie zmierzą się w bezpośrednim pojedynku. – Marcin wybrał dystans ultra (57 km – red.), Piotr średni (33 km) – informuje Radosław Jęcek.
ULTRA (57 km): dystans mini + średni + centrum Karpacza – szlak żółty (dawny tor saneczkowy) – Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Śnieżka – Dom Śląski – Kopa – Śląska Droga – Centrum Karpacza.Limit uczestników: 250 osób.
Suma przewyższeń ponad 3000 m. Na trasie przewidziane są punkty: – kontrolne: Sowia Przełęcz, Śnieżka, Dom Śląski, Kopa, Schronisko nad Łomniczką, Strzecha Akademicka. – żywieniowy: Schronisko Dom Śląski i centrum Karpacza.
Najwięcej zapisów organizatorzy przyjęli jak dotąd na rekreacyjny dystans mini. – Zapisują się całe rodziny, w tym krewni naszych ultrasów. Bardzo mnie to cieszy, bo z myślą o rodzinach przygotowaliśmy tzw. Strefę Przyjazną Biegaczom. Dzięki specjalnej karcie przez 3 dni będzie można korzystać ze zniżek w Karpaczu, w tym w restauracjach, sklepach, parkach rozrywki czy muzeach – wylicza organizator.
Zapisy na ultramaraton są otwarte. Osoby poniżej 18 roku życia są zwolnione z opłat. Bezpłatny udział w imprezie mają zapewniony także mieszkańcy Karpacza i ratownicy grupy karkonoskiej GOPR.
Regulamin, informacje i zapisy na stronie http://3razysniezka.pl/
Zawody certyfikowane przez ITRA oraz kwalifikujące (1pkt.) do wszystkich biegów z serii: The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc, czyli:
– Ultra-Trail
– Ultra-Trail du Mont-Blanc
– UTMB – CCC
Już po zawodach. Wszystko pięknie, ale komunikaty końcowe zrobione fatalnie i niedbale. Proszę sobie to obejrzeć. Brak przy niektórych nazwiskach imion, nie używanie liter polskiego alfabetu (ź,ń,ś,ć,ż) powoduje całkowitą zmianę nazwisk.
Co to za imiona: Magdal,Agn,Korneli,Katar,Mal o innych już nie wspomnę. Brak roczników,klubów lub miejscowości skąd zawodnik jest.
Szanujący się organizator tak nie powinien robić, bo zawodnik płacą startowe też oczekuje dobrze zrobionych wyników.
Witam Kazik,
Dziękuję za „wszystko pięknie”.
Jeśli chodzi o wyniki – tabela jest „rozwojowa”. Zależało nam na jak najszybszym przedstawieniu oficjalnych wyników. Stopniowo będziemy uzupełniać te dane.
Literówki w imionach i nazwiskach często wynikają z błędów przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego. Musimy to poprawić ręcznie. Ale damy radę 🙂
Dziękuję za opinię i mam nadzieje, że do zobaczenia w przyszłym roku!
Pozdrawiam
Radek Jęcek