Najlepsi zawodnicy zakończyli sezon z klasą - BiegiGorskie.pl

Najlepsi zawodnicy zakończyli sezon z klasą

To już chyba ostatnie nasze podsumowanie minionego sezonu. Prezentujemy wykaz wszystkich zawodników startujących w biegach górskich, którzy uzyskali w roku 2013 klasy sportowe Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA).

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, klasy te mają nie tylko charakter prestiżowy ale w niektórych przypadkach mogą mieć decydujące znaczenie w uzyskaniu stypendiów sportowych – dotyczy to przede wszystkim zawodników młodszych, zrzeszonych w klubach sportowych. Z tego co wiemy, także niektóre samorządy przyznają na tej podstawie nagrody najlepszym zawodnikom.

Zacznijmy od klasy Mistrzowskiej Międzynarodowej (MM).

Za rok 2013 klasę Mistrzowską Międzynarodową zdobyło 4 zawodników (za rok 2012 – dwóch).

3 sierpnia w Mistrzostwach Świata Na Długim Dystansie rozgrywanych w trakcie Maratonu Karkonoskiego na klasę MM zasłużyła dwójka naszych zawodników.

ania2
image-14568

za brązowy medal MŚ – Anna Celińska (Byledobiec Anin/Bielsko-Biała) oraz …

swierc
image-14569

Marcin Świerc (Salomon Suunto) za miejsce 9 w tychże Mistrzostwach.

8 września w Krynicy na Mistrzostwach Świata w stylu anglosaskim znakomicie spisała się Dominika Wiśniewska -Ulfik (SKB Kraśńik/RMD Montrail Team) zajmując podobnie jak Marcin w Szklarskiej Porębie – 9 miejsce.

dominika
image-14570

29 września w Bergen Andrzej Długosz (RMD Montrail Team) zajmując 3 miejsce zasłużył jako ostatni w 2013 roku na klasę Mistrzowską Międzynarodową.

dlugoszbergen
image-14571

Klasy Mistrzowskie za rok 2013 wywalczyło 15 zawodników (za 2012 – było ich 14):

Pierwsza szansa na zdobycie M-ki nadarzyła się 11 maja na Anglosaskich Mistrzostwach Polski w Chyrowej. Tam klasy Mistrzowskie zdobyli:

jastrzebski
image-14572

Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) – za anglosaskie Mistrzostwo Polski

wosik
image-14573

Daniel Wosik (RMD Montrail Team/MUKS THM Ostrowiec Święt.) – za anglosaskie Wicemistrzostwo Polski

karon
image-14574

Bartosz Karoń (IKS Olkusz)- za brązowy medal anglosaskich MP

woszczek
image-14575

Danuta Woszczek (UKS Olimp Kozienice) – za brązowy medal anglosaskich MP

Kolejną szansą na zdobycie klasy sportowej były Mistrzostwa Polski na krótkim dystansie rozgrywane 25.05 w Sobótce w biegu Na Ślężę. Tutaj swą klasę Mistrzowską wywalczyli:

Izabela Zatorska (RMD Montrail Team) – za 4 miejsce

Tydzień później w Zakopanem podczas Mistrzostw Polski Skyrunning była kolejna szansa na M’ki.

Tutaj swej szansy nie zaprzepaścił Lucjan Chorąży (brązowy medal Skyrunning).

lucek
image-14581

7 lipca w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych we francuskiej miejscowości Gap srebrny medal wywalczyła Magdalena Dias (WKS Flota Gdynia), tym samym dołączając do grona zawodników z Mistrzowską klasą.

Na trasie - Dias nr 70, Gostmoczyk nr 71
image-14582

27 lipca podczas alpejskich Mistrzostw Polski do tego grona dołączył Sylwester Lepiarz (MUKS THM Ostrowiec Święt.) – czwarty na Śnieżniku.

lepiarz
image-14583

3 sierpnia w Szklarskiej Porębie oprócz dwóch klas MM, trzech naszych zawodników zasłużyło na klasę M: