Festiwal Biegów Alpejskich

5. Festiwal Biegów Alpejskich już za nami. Tegoroczna edycja odbyła się w Zawoi w dniach 3-4 sierpnia 2019 r. Wydarzenie, jak co roku, przyciągnęło pod Babią Górę i Mosorny Groń miłośników biegów alpejskich.

5. Festiwal Biegów Alpejskich rozpoczął się startem biegu głównego – VIII Grivel Chaszczok-Bieg na Babią Górę to najstarszy bieg Festiwalu, który odbył się już po raz ósmy. W tegorocznej edycji sponsorem tytularnym biegu została marka Grivel. Na starcie biegu było słonecznie, ale już powyżej Schroniska w Markowych Szczawinach warunki zdecydowanie zaczęły się zmieniać – jak to często na Babiej Górze bywa. Na grani zawodnicy zmagali się z silnym wiatrem, słabą widocznością i deszczem, który momentami zamieniał się w grad.

Najszybciej na mecie, która była zlokalizowane na szczycie Babiej Góry pojawili się:

MĘŻCZYŹNI
1. Bartosz Misiak
2. Tomasz Skupień
3. Piotr Biernawski

KOBIETY
1. Katarzyna Wilk
2. Agnieszka Krowicka
3. Izabela Zatorska

Pierwszego dnia Festiwalu Biegów Alpejskich odbyły się jeszcze Biegi dla dzieci oraz Bieg na Małą Babią Górę, w którym najszybsi okazali się:

MĘŻCZYŹNI
1. Zbigniew Jaworski
2. Tomasz Skupień
3. Kamil Młynarz

KOBIETY
1. Izabela Zatorska
2. Joanna Mrowca
3. Kinga Pachura

Sobotni wieczór Festiwalu Biegów Alpejskich uświetniła prelekcja o zimowym wejściu na Chan Tengri, którą poprowadził Mariusz Hatala. 31 stycznia 2019 r. Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski, w ramach Beskid Pamir Expedition, zdobyli zimą Chan Tengri. Chan Tengri (7010 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Kazachstanu i drugi pod względem wysokości szczyt Tien-szanu.

W drugi dzień Festiwalu Biegów Alpejskich o godz. 4:30 z Przełęczy Krowiarski wystartował Bieg Wschodzącego Słońca. Zawodnicy rozpoczęli rywalizację w świetle czołówek, by na grani Babiej Góry drogę oświetliło im już wschodzące słońce. Pogoda w tym roku dopisała, także wszyscy zawodnicy mogli podziwiać zachwycającą, czerwoną kulę słońca.

Najszybsi zawodnicy i zawodniczki Biegu Wschodzącego Słońca:

MĘŻCZYŹNI
1. Zbigniew Jaworski
2. Witold Skupień
3. Tomasz Skupień

KOBIETY
1. Izabela Zatorska
2. Ola Orkwiszewska
3. Renata Szczepanik

Kolejny Bieg na Babią Górę, który odbył się w niedzielę to Bieg na Babią Górę przez Perć Akademików. Pierwszy fragment biegu jest bardzo urozmaicony, niemal melancholijny, a potem pozostaje już tylko wspinaczka po kamiennych schodach i skałach. Jest to bardzo trudny bieg, ponieważ na dystansie 7,5 km uczestnicy mają do pokonania przewyższenie +1040 m!

Jako pierwsi na szczycie Babiej Góry pojawili się:

MĘŻCZYŹNI
1. Zbigniew Jaworski
2. Paweł Buczek
3. Tomasz Kącki

KOBIETY
1. Joanna Mrowca
2. Aleksandra Grabias

Najmocniejsi i najwytrwalsi zawodnicy uczestniczyli w Etapowym Maratonie Biegów Alpejskich oraz Etapowym Półmaratonie Biegów Alpejskich. Uczestnicy tego pierwszego wyzwania mieli do pokonania 13 tras, 40 km (dystans bez zbiegów na start kolejnego etapu), ponad 6000 m przewyższenia w górę, a wszystko to w ciągu dwóch dni i jednej nocy Festiwalu Biegów Alpejskich. Natomiast uczestnicy Etapowego Półmaratonu Biegów Alpejskich, krótszej etapówki, wystartowali w 8 biegach o łącznym dystansie pod górę 20 km (+ zbiegi na start kolejnego etapu) o łącznym przewyższeniu w górę +3100 m.

Klasyfikacja Etapowego Maratonu Biegów Alpejskich:

MĘŻCZYŹNI
1. Tomasz Skupień
2. Tomasz Kącki
3. Kamil Lisicki
4. Mikołaj Podsiadło
5. Paweł Starzak

KOBIETY
1. Joanna Mrowca
2. Aleksandra Grabias
3. Edyta Kubiak
4. Kinga Pachura
5. Katarzyna Zych

Klasyfikacja Etapowego Półmaratonu Biegów Alpejskich:

MĘŻCZYŹNI
1. Michał Kuśmierski
2. Damian Bładyko
3. Marek Dudziak

Wyobraź sobie bieg ultra gdzie pierwsze 10 km biegniesz pod górę walcząc jak lew. Potem schodzisz na dół i w bufecie spędzasz godzinę. Wstajesz, niby czujesz się świeży i robisz 5 podbiegów po 150 m na totalnego maxa, bo kibice i adrenalina nie pozwalają Ci wolniej. Padasz na twarz po ostatnim, bo wcześniej nie było czasu. Mięśnie powoli rozumieją, że zwariowałeś, a Ty robisz 2 kolejne biegi. Sen … od 0 do 1,2 … 5 godzin – zależy od zdolności zasypiania na adrenalinie.

Bieg nocny, a potem Bieg Wschodzącego Słońca na który pobiegnie, każdy kto może zrobić choć jeden krok. Jesteś na szczycie. Słońce wchodzi, a Ty zachodzisz …. Zachodzisz w głowę czy to możliwe, że ktoś chce abyś jeszcze coś zrobił tego dnia. A jest dopiero 5 rano … Schodzisz na dół by trochę odpocząć, a zaraz przed Tobą kolejny bieg na Babią Górę, tym razem przez Perć Akademików – to jeden z najtrudniejszych podbiegów w Polsce. Szybko schodzisz na południową stronę, a tu na starcie piknik przy ognisku zupełnie nie pasujący do stanu Twojego ciała. Startujesz … 3,9 km i prawie 900 m w pionie …. Dochodzisz do (siebie), startu ostatniego etapu. Na dochodzenie. O co chodzi? Miałeś 10 minut straty, a tu zostało to podzielone przez 10!!!

Startujesz za nim ledwie minutę później. Przez cały czas trochę Cię wyprzedzał, a teraz startuje minutę przed Tobą. Jak go wyprzedzisz to wygrasz z nim całą imprezę. I META na Mosornym Groniu – upragniona meta 13-go biegu. Taki jest Etapowy Maraton Biegów Alpejskich. Jak go ukończysz to żadna 100-ka nie będzie dla Ciebie wyzwaniem! No chyba, że Ultramaraton 6xBabia Góra!

Sponsorzy 5. Festiwalu Biegów Alpejskich to: Grivel Polska, Garmin Polska, Leki Polska, Salco, Tervel, Nikwax, Kuracjusz Beskidzki oraz HydroFlask.

Partnerami biegu byli: Babiogórski Park Narodowy, PKL Mosorny Groń, Lasy Państwowe: Nadleśnictwo Sucha oraz Nadleśnictwo Nowy Targ, PGKiB Zawoja, Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny, Górska Leśniczówka, PIUS XX – Strefa rozrywki, Babiogórskie Centrum Kultury, Klub Aktywnych Mam z Zawoi.

Obsługę medialną zapewnili: Magazyn GÓRY, Biegigorskie.pl, Portal Górski, Outdoor Magazyn, Wspinanie.pl, Testy Outdoorowe, Tygodnik Podhalański, suskiDlaWas.info, Sucha24.pl, PowiatSuski.24.pl.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: http://biegnababia.pl

Organizatorzy – „Kozica” Fundacja Biegów Górskich

Zdjęcia: Magdalena Sedlak i Krzysztof Nagacz

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te