Po zeszłorocznej, jakże pogodnej i wręcz upalnej, jak na ta porę roku V edycji Biegu, ze zniecierpliwieniem oczekiwaliśmy jaką pogodą przywita nas tegoroczny, VI Polartec Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę w Zakopanem. Mimo, że przedstartowy piątek uraczył nas iście „barową” pogodą, sobotni poranek przywitał nas słonecznie i bezchmurnie, choć nieco chłodno…
W biurze zawodów odbieramy pakiety startowe, w tym koszulkę termoaktywną POLARTEC z pamiątkowym nadrukiem, chustę wielofunkcyjną, kupon na 20% rabat do wykorzystania w sieci sklepów ALPINSPORT, zjazd kolejką (bez stania w kolejce), opłatę wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, talon na obiad oraz w bonusie – parę dobrych skarpet marki RMD 🙂
Cel naszych dzisiejszych zmagań – ośnieżony szczyt Kasprowego Wierchu w promieniach porannego słońca.
Wszelkie formalności związane z jutrzejszym startem załatwiamy w biurze zawodów już w piątek, na tyle wcześnie aby zdążyć jeszcze nieco się zaaklimatyzować, zintegrować i omówić strategię…
W sobotni poranek pozostało tylko do godziny 9:00 zdać depozyt zabierany na metę. Także tym razem, dzięki sprzyjającej pogodzie, niewielkie worki w zupełności wystarczyły do zapakowania niezbędnych rzeczy na zmianę.
Na starcie VI POLARTEC ALPINSPORT – Tatrzańskiego Biegu Pod Górę, będącego zarazem finałem Montrail Ligi Biegów Górskich – sezon 2013, stanęło 344 zawodników (w ubiegłym roku 331). Wydano 400 pakietów startowych, z czego 56 osób nie wystartowało, a dwie osoby nie ukończyły biegu. Oprócz niemal całej czołówki polskich biegaczy górskich na starcie stanęli również amatorzy, ratownicy górscy oraz goście z zagranicy i przedstawiciele firm sponsorskich. Przed nimi do pokonania 8,5 kilometrowa trasa prowadząca z Ronda Jana Pawła II ( 915 m n.p.m.) spod sklepu ALPINSPORT, przez Myślenickie Turnie na szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) z sumą przewyższeń +1072 m (12,61%).
Jak zwykle, szybki, asfaltowy odcinek trasy wiodący od Ronda do kolejki linowej w Kuźnicach rozciągnął stawkę biegu, a na czoło wyścigu wysunęli się główni faworyci zarówno dzisiejszego biegu jak i liderzy Montrail Ligii Biegów Górskich w sezonie 2013.
To właśnie na drodze do Kuźnic następują pierwsze przetasowania, a prym wiodą zawodnicy dysponujący większą szybkością. Następne przetasowania następują już na szlaku, gdzie często szybkość musi ustąpić miejsca sile i uporowi.
W miarę pokonywanych kilometrów i wraz ze wzrostem wysokości, robi się chłodniej i pojawiają się pierwsze oznaki zalegającego śniegu. Powyżej strefy lasu, promienie słońca odbijające się od śnieżnej bieli i wręcz oślepiają swoim blaskiem. Niemniej jednak, widoki z trasy przy tej przejrzystości powietrza są niezapomniane.
Różnica pomiędzy szlakiem wiodącym przez niżej położoną strefę lasu, a odkrytym szlakiem powyżej…
W oddali ukazuje się naszym oczom Obserwatorium Meteorologiczne położone na szczycie Kasprowego Wierchu stanowiącym cel naszego wyścigu.
Na samej górze widoczna stacja meteorologiczna położona powyżej górnej stacji kolei linowej.
Dopiero finałowy Polartec AlpinSport Tatrzański Bieg Pod Górę miał odpowiedzieć na pytanie kto tak naprawdę zostanie Zwycięzcą tegorocznej Ligii, w której oprócz siły i szybkości liczyła się także taktyka (jak się miało okazać może i najważniejsza..).
Zwłaszcza pojedynek mężczyzn był w tym roku bardzo zacięty i rozstrzygnąć miał się właśnie tutaj, na szczycie Kasprowego Wierchu. Mimo, że główny pretendent do tytułu zwycięzcy Ligi – Daniel Wosik (RMD Montrail Team/MUKS Ostrowiec Św.) jako pierwszy przekroczył linię mety na Kasprowym Wierchu, tylko przez kilkanaście sekund mógł czuć się liderem Ligi Biegów Górskich.
Broniący tytułu lidera rozgrywek Piotr Koń (RMD Montrail Team/GLKS Fałków), na kilkaset metrów przed metą był jeszcze na piątej pozycji, lecz aby obronić swą pozycję i wygrać Ligę, zawodnik z Fałkowa musiał zając minimum 4 miejsce…. Piotr, znany z niesamowitej woli walki, gdy tylko zobaczył, że inny z pretendentów do pierwszego miejsca Piotr Czapla (UKS Olimpia Zabrze) słabnie tuż przed metą, zaatakował i wyprzedził swego młodszego rywala z Zabrza.
W ten sposób pomimo znakomitej postawy w Zakopanem, obrońca tytułu Daniel Wosik musiał się zadowolić drugim miejscem w Lidze Biegów Górskich. Piotr Czapla, wicemistrz Polski na krótkim dystansie, mimo zajęcia 5 miejsca przesunął się na 3 miejsce, wyprzedzając Roberta Farona z Zalesia.
Wśród kobiet kolejność pierwszych trzech Pań Ligi była już znana przed biegiem. Nie oznacza to że walka na trasie była mniej emocjonująca. Jak zwykle bardzo mocno zaczęła Dominika Wiśniewska -Ulfik (RMD Montrail Team/SKB Kraśnik).
Tuż za nią podążały wytrwale Maria Cebo (Ultra Beskid Sport) oraz Izabela Zatorska (RMD Montrail Team). Z upływem czasu, nasza Mistrzyni zaczęła jednak nieco słabnąć, a wtedy Maria Cebo widząc swoją szansę zaczęła systematycznie odrabiać dzielący je dystans.
Walka na końcówce, tuż pod szczytem była niezwykle zacięta. O zwycięstwie Dominiki zdecydowało kilka metrów i zaledwie 5 sekund!. Trzecia na mecie zameldowała się ubiegłoroczna zwyciężczyni Izabela Zatorska.
Dominika potwierdziła swą supremację w kraju ale tuż za jej plecami wyrosła bardzo mocna konkurentka – Maria Cebo (w tym roku trzecia w Lidze, gdyż drugie miejsce pewnie zajęła nie startująca w Biegu Na Kasprowy Wierch – brązowa medalistka Mistrzostw Świata Na Długim Dystansie – Anna Celińska – Byledobiec Anin/Bielsko-Biała).
Wdrapując się coraz wyżej i wyżej, nieosłoniętym szlakiem prowadzącym trawersem na szczyt, dzięki doskonałej widoczności można było obserwować kolorowe punkciki zawodników, zarówno tych hen wysoko ponad nami, jak i tych nieco poniżej.
Ostatni kilometr to swoista próba sił i charakteru, a napęd na „cztery łapy” był powszechnie wykorzystywany 🙂
Tutaj rozegrało się wiele decydujących zrywów wysysających z płuc resztki tlenu na ostatnich metrach stromego finiszu, choć zdarzały się i tak radosne i piękne sceny
Tegorocznym zwycięzcą Polartec AlpinSport – Tatrzański Bieg pod Górę został wspomniany wcześniej DANIEL WOSIK reprezentujący RMD MONTRAIL TEAM z wynikiem 53 minut i 02 sekundy. Ustanowiony przez Andrzeja Długosza (RMD Montrail Team) zeszłoroczny rekord trasy (50,06) nie został więc pobity ale trzeba wziąć pod uwagę dużo cięższe warunki panujące na dzisiejszej trasie.
Na miejscu drugim ze stratą 41,5 sekundy do zwycięzcy, uplasował się KAMIL JASTRZĘBSKI – SKB KRAŚNIK z rezultatem 53:43. Trzecie miejsce wywalczył LUCJAN CHORĄŻY – SKAWINKI z czasem 55:28. Czwartym zawodnikiem na mecie został PIOTR KOŃ – RMD MONTRAIL TEAM (55:49), który co prawda przegrał bitwę lecz wygrał wojnę! 🙂
Najlepsza czwórka zawodników w kat. generalnej VI Polartec Alpin Sport Tatrzańskiego Biegu Pod Górę
Wśród kobiet, choć i tutaj także nie został pobity zeszłoroczny rekord trasy należący do IZABELI ZATORSKIEJ – RMD MONTRAIL TEAM (59:54), równie zacięta rywalizacja. Zwyciężyła, po morderczej walce na ostatnich metrach trasy DOMINIKA WIŚNIEWSKA-ULFIK – RMD MONTRAIL TEAM z wynikiem 01:03:28. Na miejscu drugim ze stratą 5 sekund do liderki, uplasowała się zawodniczka reprezentująca ULTRA BESKID SPORT – MARIA CEBO z czasem 01:03:33.
Jako trzecia linię mety na Kasprowym Wierchu przekroczyła zeszłoroczna zwyciężczyni – IZABELA ZATORSKA – RMD MONTRAIL TEAM z rezultatem 01:08:55. Czwartą zawodniczką została HALINA GAŁUSZKA – RMD MONTRAIL TEAM (01:12:17), a miejsce piąte wywalczyła MARTA KURDZIEL z Tenczynka (01:13:55).
Najlepsze zawodniczki w kat. generalnej VI Polartec Alpin Sport Tatrzańskiego Biegu Pod Górę w Zakopanem
Oprócz indywidualnych sukcesów, bardzo udanym występem może pochwalić się cały RMD MONTRAIL TEAM, gdzie wśród pierwszej dziesiątki Open znalazło się trzech reprezentantów! (1. Wosik Daniel, 4. Koń Piotr, 6. Ulik Rafał).
Natomiast spośród pierwszej 5 kobiet, 3 miejsca przypadły w udziale reprezentantkom TEAMU RMD MONTRAIL (1. Wiśniewska-Ulfik Dominika, 3. Zatorska Izabela i 4. Gałuszka Halina). BRAWA!
Po przekroczeniu linii mety, po dłuższej lub krótszej chwili potrzebnej by dojść nieco do siebie, udajemy się budynku górnej stacji kolejki linowej, gdzie czeka już ciepła herbata, oraz banany na pokrzepienie.
Najpierw jednak trzeba pokonać karkołomne i niezwykle śliskie zejście do stacji kolejki, które najbezpieczniej pokonać można było właśnie w ten oto nietypowy sposób…. 🙂
Kto ma, ten przebiera się w suche rzeczy odebrane z depozytu, by móc w komfortowych warunkach cieszyć się z roztaczającej się ze szczytu przepięknej panoramy gór.
Jak zawsze, dla uczestników biegu Organizator zagwarantował powrót kolejką linową.
Długość trasy powrotnej wynosi 4291,59 metra z przesiadką na Myślenickich Turniach do drugiego wagonika. Widok z okna zapiera dech w piersiach i dopiero teraz z wagonika podziwiamy to, czego nie mogliśmy zobaczyć ze szlaku.
W oczekiwaniu na zakończenie imprezy, która zaplanowana została na godzinę 15:00, udajemy się na obiad do baru „Bistro pod Smrekami” gdzie serwowany jest dla nas niezmiennie smaczny od lat obiad, tym razem składający się z pieczeni, ziemniaków, surówki i kompotu.
Następnie przenosimy się do budynku dyrekcji TPN w Kuźnicach, gdzie została przeprowadzona dekoracja najlepszych zawodników dzisiejszego biegu oraz liderów Montrail Ligi Biegów Górskich w sezonie 2013.
Czas umilamy sobie deserem z ciasta, które zawdzięczamy jak co roku Piekarni Gałuszka, ku wielkiej uciesze uczestników i obecnych na dekoracji gości.
Dekoracja rozpoczęła się od nagradzania zwycięzców VI POLARTEC ALPINSPORT Tatrzańskiego Biegu Pod Górę, którą poprowadził Maciej Kałwak – Prezes Zarządu firmy ALPINSPORT.
Maciej Kałwak – Prezes Zarządu firmy ALPINSPORT
Zwycięzcy VI POLARTEC ALPINSPORT Tatrzański Bieg Pod Górę
1. WOSIK DANIEL – RMD MONTRAIL TEAM/MUKS OSTROWIEC ŚW. – 00:53:02
2. KAMIL JASTRZĘBSKI – SKB KRAŚNIK – 00:53:43
3. LUCJAN CHORĄŻY – SKAWINKI – 00:55:28
4. PIOTR KOŃ – RMD MONTRAIL TEAM/GLKS FAŁKÓW – 00:55:49
Klasyfikacja OPEN kobiet:
1. WIŚNIEWSKA-ULFIK DOMINIKA – RMD MONTRAIL TEAM/SKB KRAŚNIK – 01:03:28
2. CEBO MARIA – ULTRA BESKID SPORT – 01:03:33
3. ZATORSKA IZABELA – RMD MONTRAIL TEAM – 01:08:55
4. GAŁUSZKA HALINA – RMD MONTRAIL TEAM – 01:12:17
Klasyfikacja Ratowników Górskich (TOPR I GOPR)
1. ZIARKO MACIEJ – TKN TATRA TEAM/DYNAFIT TOPR – 01:03:23
2. JAGIEŁA DOMINIK – GOPR BIESZCZADY – 01:05:48
3. LELITO MIKOŁAJ – KW KRAKÓW TOPR – 01:09:24
Po zakończeniu dekoracji dzisiejszego biegu w klasyfikacji generalnej, kategoriach wiekowych oraz rywalizacji wśród przedstawicieli Ratowników Górskich, pomysłodawca Ligi Górskiej – Dominik Ząbczyński – www.biegigorskie.pl przystąpił do dekoracji jej uczestników.
Dominik Ząbczyński – Dyrektor Ligi Biegów Górskich
MONTRAIL LIGA BIEGÓW GÓRSKICH 2013
Oto pierwsza dziesiątka open kobiet:
1.Dominika Wiśniewska-Ulfik (RMD Montrail Team/SKB Kraśnik) – 3.593 pkt
2.Anna Celińska (Byledobiec Anin/Bielsko-Biała) – 2.829 pkt
3.Maria Cebo (Ultra Beskid Sport) – 2.480 pkt
4.Izabela Zatorska (RMD Montrail Team) – 1.786 pkt
5.Halina Gałuszka (RMD Montrail Team) – 1.559 pkt
6. Dominika Bolechowska (ZKKT Zakopane) – 1.377 pkt
7. Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team) – 1.225 pkt
8. Kinga Pachura (Ceneria.pl) – 1.191 pkt
9. Danuta Piskorowska (Wrocław) – 1.140 pkt
10.Kamila Glogowska (Kraków) – 1.052 pkt
Pierwsza dziesiątka kobiet MONTRAIL LIGI BIEGÓW GÓRSKICH 2013
Najlepsze zawodniczki w stylu alpejskim (w nawiasie miejsce w kategorii open):
1.(1) Dominika Wiśniewska-Ulfik (RMD Montrail Team/SKB Kraśnik) – 1.250 pkt
2.(2) Anna Celińska (Byledobiec Anin/Bielsko-Biała) – 1.005 pkt
3.(3) Maria Cebo (Ultra Beskid Sport) –935 pkt
Najlepsze zawodniczki w stylu anglosaskim (w nawiasie miejsce w kategorii open):
1.(1) Dominika Wiśniewska-Ulfik (RMD Montrail Team/SKB Kraśnik) – 1.120 pkt
2.(11) Agnieszka Filipowska (LKB Rudnik) – 820 pkt
3.(15) Edyta Bielec (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 685 pkt
Najlepsze zawodniczki na długim dystansie (w nawiasie miejsce w kategorii open):
1.(2) Anna Celińska (Byledobiec Anin/Bielsko-Biała) – 1074 pkt
2.(7) Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team) – 905 pkt
3.(1) Dominika Wiśniewska-Ulfik (RMD Montrail Team/SKB Kraśnik) – 753 pkt
Najlepsze zawodniczki na ultra dystansie (w nawiasie miejsce w kategorii open):
1.(7) Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team) – 572 pkt
2.(21) Agnieszka Malinowska -Sypek (Entre.pl) – 405 pkt
3.(14) Ewa Majer (Dobczyce) – 340 pkt
Klasyfikacje mężczyzn:
Oto pierwsza dziesiątka open mężczyzn:
1. KońPiotr – RMD Montrial Team/GLKS Fałków – 2605 pkt
2. Wosik Daniel – RMD Montrail Team – 2595 pkt
3. Czapla Piotr – UKS Olimpia Zabrze – 2392 pkt
4. Faron Robert – UKS WATRA KAMIENICA – 2379 pkt
5. Ulfik Rafał – RMD Montrail Team / SKB Kraśnik – 2214 pkt
6. Pawlica Józef – Budzów – 1980 pkt
7. Chorąży Lucjan Skawinki – 1916 pkt
8. Swat Nataniel – RMD Montrail Team – 1576 pkt
9. Jastrzębski Kamil – SKB Kraśnik – 1555 pkt
10. Byrtek Kamil – Zarzecze – 1504 pkt
Najlepsi zawodnicy w stylu alpejskim (w nawiasie miejsce w kategorii open):
1.(9) Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) – 1.555 pkt
2.(13) Dariusz Kruczkowski (TS Regle Szklarska Poręba) – 1096 pkt
3.(2) Daniel Wosik (RMD Montrail Team / MUKS THM Ostrowiec Św.) – 1.095 pkt
Najlepsi zawodnicy w stylu anglosaskim (w nawiasie miejsce w kategorii open):
1.(2) Daniel Wosik (RMD Montrail Team / MUKS THM Ostrowiec Św.) – 760 pkt
2.(1) Piotr Koń (RMD Montrail Team ) – 708 pkt
3.(5) Rafał Ulfik (RMD Montrail Team) – 592 pkt
Najlepsi zawodnicy na długim dystansie (w nawiasie miejsce w kategorii open):
1.(15) Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) – 1036 pkt
2.(6) Józef Pawlica (Budzów) – 1029 pkt
3.(20) Paweł Dybek (Salomon Suunto Team) – 828 pkt
Najlepsi zawodnicy na ultra dystansie (w nawiasie miejsce w kategorii open):
1.(6) Józef Pawlica (Budzów) – 929 pkt
2.(31) Tomasz Kobos (Kraków) – 541 pkt
3.(21) Marcin Topolski (biegajznami.pl)– 484 pkt
To właśnie w ostatniej z wymienionych kategorii, zwycięzca klasyfikacji ULTRA – Józef Pawlica przed wejściem na podium przedstawił próbkę swoich umiejętności …. muzycznych, dając popis gry na saksofonie!. To najbardziej spektakularne i oryginalne wejście na podium, które przejdzie do historii, zapewne nie tylko Ligii Biegów Górskich
Józef Pawlica i jego „instrument” 🙂
W klasyfikacji Montrail Ligi Biegów Górskich w kategorii open (kobiety i mężczyźni) zostali nagrodzeni zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 1 do 10. Wręczono im puchary, medale oraz nagrody finansowe w gotówce i bonach.
W kategoriach wiekowych Montrail Ligi, trzej pierwsi zawodnicy otrzymali medale, nagrody finansowe w bonach oraz nagrody rzeczowe.
Wśród wszystkich zawodników odbyło się losowanie nagród rzeczowych.
Na zakończenie Dominik Ząbczyński w imieniu członków RMD Montrail Team złożył serdeczne podziękowania na ręce Macieja Kałwaka – Prezesa Zarządu firmy ALPINSPORT, za jego niewymierny wkład i wsparcie w organizację Ligi Górskiej.
Podziękowania dla sponsorów:
Specjalne podziękowania dla Naczelnika Jana Krzysztofa i ratowników TOPR za współorganizację i zapewnienie bezpieczeństwa na trasie Biegu, oraz wszystkim wolontariuszom za pomoc w organizacji imprezy.
Serdecznie dziękujemy!
STATYSTYKI
W Montrail Lidze Biegów Górskich po 113 biegach górskich zapunktowało łącznie 3.694 osób w tym: 2882 mężczyzn i 812 kobiet.
Najaktywniejsi: Największą ilość zapunktowanych biegów na swym koncie mają: Robert Faron – 30, Dominika Bolechowska – 28, Kinga Pachura – 27, Halina Gałuszka – 26, Daniel Wosik i Janusz Pytel po 24.
Co najmniej 12 biegów ukończyło 50 osób: 9 kobiet i 41 mężczyzn.
Opracowanie Ligi: Kazimierz Kordziński oraz Dyr. Ligi Górskiej Dominik Ząbczyński.
Zdjęcia: Andrzej Tomczyk i Aneta Ząbczyńska
Autor relacji: Krzysztof Szwed
-> Galeria Andrzeja Tomczyka <-
-> Pełne podsumowanie i wyniki Montrail Ligi Biegów Górskich <-
Relacja filmowa:
Ja również chciałem podziękować szczególnie organizatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do wspaniałej organizacji tego biegu.
To bardzo mile uczucie, kiedy człowiek ma poczucie, że organizatorom zależy abyśmy mieli zapewniony „komfort” uczestnika biegu.
Bez wątpienia stwierdzam , że to jeden z najlepiej zorganizowanych biegów w stylu”alpejskim” w jakim wystartowałem w tym roku.
Dziękuję i pozdrawiam 🙂