11 czerwca 2016 r. odbędzie się III edycja biegu Ultra Sky Marathon Babia Góra. W tym roku sponsorem tytularnym wydarzenia została brytyjska marka Regatta, która w ramach programu „Regatta RUSZ SIĘ!” wspiera inicjatywy powstałe z myślą o ludziach aktywnych.
W ramach Regatta-Ultra Sky Marathon Babia Góra odbędą się cztery biegi:
– Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra – 100 km/+8000 m
– Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra – 70 km/+ 5500 m
– Regatta -Sky Marathon Babia Góra – 42.5 km/+3000 m
– Regatta -1/2 Sky Marathon Babia Góra – 23 km/+1450 m
Najdłuższy dystans, Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra nadal pozostaje biegiem, którego nikt nie ukończył w limicie czasu. Jedynym zawodnikiem, który dotychczas pokonał ten wymagający dystans jest Lucjan Chorąży, któremu pokonanie tej trasy podczas I edycji zajęło 17h:7min:20s. W II edycji biegu nikomu nie udało się zbliżyć do wyniku Lucka.
Najlepszy wynik uzyskał Tomasz Baranow, który w czasie 14h:56min:06s pokonał dystans 4xBabia. Czy w tym roku uda się komuś wbiec 6 razy na szczyt Babiej Góry i pokonać 100 km z 8000 m przewyższenia w czasie 17 godzin? Przekonamy się już 11 czerwca 2016 r.
Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra to jeden z najbardziej wymagających górskich ultramaratonów w Polsce. Przebiegnięcie tego dystansu w limicie czasu jest wyzwaniem dla najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników. Limit 17 godzin dla tego dystansu jest zabójczy, ale jest to sprawdzian jakiego jeszcze w Polsce nie było. Niesamowitym wyzwaniem jest samo ukończenie biegu. Te 100 km z 8000 m przewyższenia trzeba przebiec! Nie można sobie pozwolić na „spacerowanie”. Trzeba biec, bo inaczej czas nas prześcignie.
Artur Paciorek (triszerpa.pl) – uczestnik I edycji Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra tak wypowiadał się po starcie:
„Jestem zadowolony z biegu, dużo mnie on nauczył i dał kilka bardzo ważnych i cennych informacji. Początkowo byłem przeciwny takiemu limitowi czasowemu, 17 godzin to naprawdę wielki hardcore i wyczyn. Niemniej po dłuższym zastanowieniu, ten limit nadaje jakiś głębszy sens temu biegu. Nie jest sztuką ukończyć taki bieg w 30 godzin, natomiast zmieścić się w 17-tu godzinach to niesamowity wyczyn. Może nie przysporzy to dużej frekwencji biegowi, ani nie spowoduje wielkiego szturmu ultrasów na Babią Górę, ale o to chodzi organizatorom. Ma to być najtrudniejszy bieg dla najlepszych. Być może Chaszczok chce pokazać, że bycie ultrasem, to nie ukończenie 100 km w marszu, z przerwami na obiad w schronisku, tylko naprawdę wyzwanie dla tych najtwardszych i najsilniejszych górali.”
Ze względu na trudność biegu, dla uczestników tego najdłuższego dystansu przewidziane są dodatkowe klasyfikacje. Wszyscy, którzy będą chcieli zakończyć swoją rywalizację wcześniej i wbiegną na Babią Górę 5 lub 4 razy oraz dotrą do mety przed upływem 17 godz. zostaną sklasyfikowani odpowiednio na dystansach Regatta-Ultra Sky Marathon 5xBabia Góra oraz Regatta-Ultra Sky Marathon 4xBabia Góra.
Krótszy dystans, Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra (70 km,+5500 m) jest również trudnym i wymagającym biegiem o czym świadczą czasy zwycięzców poprzednich edycji. Rekord trasy należy do Roberta Dudzika (11h:49min:51s), wśród kobiet natomiast do dwukrotnej zwyciężczyni tego dystansu -Zuzanny Madaj (15h:01min:10s).
Biegacze, którzy przez ostatnie 2 lata ukończyli 2 biegi górskie na dystansie powyżej 50 km i którzy pojawią się na jednym z bezpłatnych treningów zorganizowanych na Babiej Górze mogą zmierzyć się z trasą Regatta-Sky Marathon Babia Góra (ok. 42.5 km, +3000 m). Rekord tej trasy należy do dwukrotnego zwycięzcy tego dystansu – Jana Wąsowicza (5h:18min:46s) oraz Ewy Majer (6h:18min:34s).
Regatta-1/2 Sky Marathon Babia Góra to najkrótszy dystans (23,5 km, +1450 m), który cieszy się dużą popularnością wśród uczestników. Trasa biegu jest bardzo widokowa. Prowadzi przez Perć Przyrodników i Sokolicę na szczyt Babiej Góry, dalej w kierunku Przełęczy Brona i Małej Babiej, a potem już zbieg do Markowych Szczawin i mety. Bieg ten po raz pierwszy odbył się podczas zeszłorocznej edycji imprezy. Zwycięzcami zostali: Kamil Jezierski (02h:17min:51s) oraz Dominika Bolechowska (03h:22min:56s).
W maju zostaną zorganizowane dwa treningi po trasach 1,3,6xBabia Góra. 8 maja 2016 r. odbędzie się trening, który poprowadzi Janek Wąsowicz, natomiast 15 maja będzie miał miejsce Chia Charge trening z Ewą Majer i Bartoszem Gorczycą.
Biegi odbywające się w ramach Regatta-Ultra Sky Marathon Babia Góra ponownie zaliczane są do Pucharu Polski Skyrunning 2016. Ukończenie dłuższych dystansów gwarantuje także uzyskanie punktów kwalifikacyjnych do ultramaratonu Ultra-Trail du Mont-Blanc. Punktacja do UTMB za poszczególne dystanse wygląda następująco:
– Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra – 4 pkt. (5 pkt. w nowej skali)
– Regatta-Ultra Sky Marathon 5xBabia Góra – 3 pkt. (5 pkt. w nowej skali)
– Regatta-Ultra Sky Marathon 4xBabia Góra – 3 pkt. (4 pkt. w nowej skali)
– Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra – 2 pkt. (4 pkt. w nowej skali)
– Regatta-Sky Marathon Babia Góra – 1 pkt. (3 pkt. w nowej skali)
Opłaty startowe obowiązujące do 30 kwietnia 2016 r.:
– Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra – 220 zł
– Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra – 180 zł
– Regatta-Sky Marathon Babia Góra – 140 zł
– Regatta-1/2 Sky Marathon Babia Góra – 70 zł
Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: www.ultrababia.pl
Zdjęcia: Krzysztof Nagacz, Grzegorz Bachórz
Leave a Comment