Właściwości i działanie kreatyny - BiegiGorskie.pl

Właściwości i działanie kreatyny

Kreatyna to aminokwas wykazujący właściwości anaboliczne, który jest chętnie wykorzystywany przez osoby aktywne fizycznie – substancja cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. wśród biegaczy górskich. To związek pozytywnie oddziałujący na wydolność fizyczną, który może również korzystnie wpływać na wytrzymałość i siłę mięśni.

Charakterystyka kreatyny – czym jest i gdzie występuje kreatyna?

Kreatyna to aminokwas, który naturalnie powstaje w organizmie człowieka dzięki obecności trzech innych substancji, takich jak arginina, glicyna i metionina. To związek znany również jako kwas beta-metyloguanidynooctowy, który jest gromadzony przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, a w niewielkich ilościach składnik można znaleźć również w mózgu czy w jądrach.

Kreatyna jest aminokwasem występującym w żywności, który można dostarczać do ustroju wraz z pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Tym samym za źródła substancji uznaje się przede wszystkim mięso czerwone oraz drób, choć składnik można znaleźć też w mleku, produktach mlecznych oraz w rybach, np. w śledziu. Osoby wyróżniające się zwiększonym zapotrzebowaniem na związek mogą skorzystać również z suplementów diety uznawanych za skoncentrowane źródło kreatyny.

Właściwości i działanie kreatyny – jak kreatyna wpływa na organizm biegacza?

Kreatyna w mięśniach szkieletowych ulega fosforylacji do fosfokreatyny – związku odpowiedzialnego za magazynowanie i transportowanie energii, który umożliwia wykonywanie wysiłku fizycznego. Jednocześnie substancja wykazuje potencjał anaboliczny, co stanowi zjawisko pożądane wśród osób regularnie trenujących – kreatyna może przyczyniać się do wzrostu masy mięśniowej, a także do zwiększenia siły mięśni.

Co szczególnie istotne wśród biegaczy górskich, aminokwas może korzystnie oddziaływać na wydolność organizmu i wytrzymałość mięśni, umożliwiając dłuższe wykonywanie wysiłku fizycznego. Ponadto dotychczas uzyskane dane sugerują, że substancja może opóźniać pojawienie się uczucia zmęczenia i znużenia, co również może ułatwiać długotrwałe uprawianie aktywności. Składnik może też wspomagać regenerację potreningową, przyspieszając powrót organizmu biegacza do pełnej sprawności, a także może wpływać na zmniejszenie ryzyka urazów podczas praktykowania ćwiczeń.

Co ciekawe, kreatyna może wpływać nie tylko na zdolności wysiłkowe biegaczy górskich, ale również może wspierać pracę mózgu i, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, może korzystnie oddziaływać na pamięć krótkotrwałą i funkcje poznawcze.

Kreatyna w suplementach diety – jaką kreatynę wybrać?

Ze względu na fakt, iż kreatyna cieszy się dużą popularnością wśród biegaczy górskich regularnie wykonujących intensywne ćwiczenia fizyczne, na rynku suplementów diety można znaleźć wiele różnych preparatów zawierających pożądaną substancję. Z pomocą przychodzi jednak marka OstroVit oferująca wysokiej jakości suplementy diety z kreatyną, które wyróżniają się prostym składem i wysoką biodostępnością, co pozytywnie oddziałuje na efektywność suplementacji – https://ostrovit.com/pl/menu/kreatyna-18777.html.

Kreatyna występuje w różnych formach – zwykle suplementy diety zawierają monohydrat kreatyny lub jabłczan kreatyny, choć niekiedy można spotkać się z preparatem bazującym np. na pirogronianie kreatyny czy też na chlorowodorku kreatyny. Coraz częściej biegacze górscy sięgają również po stacki kreatynowe, czyli produkty zawierające kilka rodzajów kreatyny. Co więcej, aminokwas występuje w postaci proszku, w tabletkach oraz w kapsułkach i jest dostępny w różnych wariantach smakowych. Związek tworzy jednoskładnikowe suplementy diety, jak również wchodzi w skład kompleksowych preparatów, które mogą wykazywać wszechstronny wpływ na organizm sportowca.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*