Góry w zimowym wydaniu, prawdziwa próba charakteru, stawienie czoła wymagającej trasie i własnym słabościom – mowa o Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim. Bieg jest memoriałem alpinisty i ultramaratończyka, Tomka Kowalskiego, który zginął w 2013 roku podczas zimowej wyprawy na jeden z ośmiotysięczników – Broad Peak.
9. Zimowy Ultramaraton Karkonoski odbędzie się 25 lutego br. w Karpaczu. Warto zaznaczyć, że bieg był pierwszym polskim i być może europejskim zimowym ultramaratonem. Do dzisiaj uchodzi za jeden z najtrudniejszych tego typu biegów w Polsce. Jak pokazały minione edycje – Karkonosze zimą bywają wymagające i kapryśne. Biegacze muszą być przygotowani na naprawdę trudne warunki, takie jak zimno, silny wiatr, śnieg, oblodzenia czy zła widoczność.
Trasa ZUK-a przebiega głównym grzbietem Karkonoszy. Start zlokalizowany jest w Szklarskiej Porębie. Dalej wiedzie przez Śnieżne Kotły, Szrenicę, Przełęcz Karkonoską, Śnieżkę, Przełęcz Okraj, Budniki aż do Karpacza. Łącznie zawodnicy będą mieli do pokonania 48 górskich, zimowych kilometrów, a limit czasowy wynosi 10,5 godziny.
Ta trasa jest tak samo piękna, jak trudna. Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego zawody mają obstawę GOPRu, ratowników w schroniskach, karetek i punktów sędziowskich na trasie. W wyznaczonych miejscach są także punkty odżywcze, które tworzy grono wspaniałych wolontariuszy – podkreśla Agnieszka Korpal, organizatorka Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego.
Kto pojawi się na starcie?
Uczestnikami tegorocznego ZUK-a są sami doświadczeni biegacze. Jak co roku jednym z kryteriów kwalifikacji na listę startową było ukończenie przynajmniej dwóch biegów górskich na dystansie minimum maratonu. Organizatorzy spośród ponad 900 zgłoszonych osób wyłonili drogą losowania i weryfikacji doświadczenia 400 uczestników.
Wśród nich jest spore grono najlepszych zawodników w kraju. W kategorii kobiet wystartują m.in.: Paulina Krawczak, Kinga Kwiatkowska, Alicja Białobłocka i Aleksandra Narkowicz, a w kategorii mężczyzn: Kamil Leśniak, Michał Rajca (1. miejsce w ZUK 2022), Tomasz Skupień (2. miejsce w ZUK 2022 i 2020), Roman Ficek (3. miejsce w ZUK 2022), Michał Jurek, Pavel Brydl, i Mariusz Miśkiewicz. Na liście startowej są także weterani, jak Marcin Knurowski, którzy uczestniczyli we wszystkich edycjach ZUK-a. Walka o podium na pewno będzie emocjonująca nie tylko dla samych zawodników, ale także dla kibiców towarzyszącym im na finiszowych metrach.
Zimowy Ultramaraton Karkonoski to dobre, sportowe wydarzenie, na które składa się wiele elementów. Wolontariusze i sami zawodnicy, którzy tworzą kameralny i przyjazny klimat tego biegu. Niezwykła atmosfera panuje na mecie na deptaku w Karpaczu. Cieszymy się, że ZUK przyciąga tylu kibiców, na których oczywiście czekamy także w tym roku – mówi Agnieszka Korpal.
Partnerami tegorocznej edycji Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego są:
Miasto Karpacz, Miasto Jelenia Góra, BUFF, INOV8, X-BIONIC, Natural Born Runners, Browar Fortuna, Cisowianka, Nutrend, palarnia kawy Odija oraz pensjonat Stacja Szklarska Poręba.
Więcej szczegółów na stronie: www.ultramaratonkarkonoski.pl
Leave a Comment