Bieganie staje się coraz bardziej popularnym sportem. Na początku poza dobrymi chęciami i chwilą wolnego czasu nie trzeba nic więcej, by ten sport uprawiać. Jeśli jednak decydujemy się na częstsze, dłuższe i bardziej intensywne treningi – warto przyjrzeć się swojej technice. Sportowe bieganie wymaga od biegacza odpowiedniej pozycji i odpowiedniego ułożenia nóg i stóp, by nie zrobił on sobie krzywdy. W odpowiedzi na to na rynku pojawiły się damskie i męskie buty biegowe dla pronatorów. Czy rzeczywiście warto zwracać na to uwagę przy zakupie obuwia.
Buty biegowe dla pronatorów – czy warto takie mieć?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że do biegania naprawdę warto mieć odpowiednie buty. Oczywiście początkowo bieganie w zwykłych tenisówkach nie zrobi nam krzywdy, jednak częste treningi w takim obuwiu to zdecydowanie zły pomysł. Ten sport mocno wpływa na nasze stawy, kręgosłup, mięśnie i – nieodpowiednio uprawiany, bez dobrego przygotowania sprzętowego – może nam wyrządzić sporo krzywdy.
Kupując buty na pewno trafimy na termin „pronator”. Wielu zetknie się z nim po raz pierwszy, dlatego warto wyjaśnić, że pronator to ten, który biegnąc i stawiając stopę z pięty na palce – dość mocno zegnie ją do wewnętrznej części. W zwykłej pronacji nie ma nic złego, jest to odruch naturalny. Jednak czasem zdarza się, że nawyk ten staje się mocnym błędem, który rzutuje na jakość treningów, ale również bezpieczeństwo biegacza. Dlatego i panie i panowie powinni wówczas postawić na damskie lub męskie buty biegowe dla pronatorów. Pomogą one odpowiednio ustabilizować stopę, zneutralizują niepotrzebny nawyk i sprawią, że bieganie stanie się dużo przyjemniejsze dla sportowca.
Dobre buty biegowe – efektywniejszy trening
Mawia się, że „złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy” i idąc za tym można stwierdzić, że biegacz swoje niepowodzenia będzie zrzucał na złe buty. Trzeba jednak przyznać, że w tym przypadku będzie miał rację. Kiepsko dobrane obuwie sportowe (lub zwykłe buty użytkowe podczas treningów) to spore ryzyko dla kręgosłupa. Podczas biegu często i mocno nasze stopy stykają się z twardym podłożem, a siła tego zetknięcia promieniuje na całe ciało. Stąd też przy złym obuwiu i złej technice częste problemy z kolanami, kręgosłupem, kostkami czy bólem mięśni. To przede wszystkim ze względu na zdrowie warto zdecydować się na lepsze buty.
Jeśli dodatkowo obserwujesz u siebie cechę pronacji – wypróbuj buty dla pronatorów. Ciężko tu mówić o nadmiernym ułatwieniu treningu – to po prostu wyrównanie możliwości i zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Możesz się wówczas cieszyć odpowiednią amortyzacją i bez sentymentu pożegnać bóle stawów – zwłaszcza kolanowych. Jeśli przy tym biegasz po twardej nawierzchni, jak chodniki czy asfalt, buty pomogą Ci zamortyzować uderzenia i ocalą Twoje stawy przed kontuzjami. Bo dobre buty dla biegacza to i bezpieczeństwo i o wiele lepsze rezultaty treningów – dlatego zdecydowanie warto w nie zainwestować.
Leave a Comment