Czy trekking jest wymagający? Sprawdziliśmy

W związku ze wciąż wzrastającą popularnością górskich wędrówek o trekkingu mówi się coraz więcej. Jednak dla wielu ten termin oznacza zupełnie coś innego. Co rzeczywiście kryje się pod powszechnie używaną nazwą tej dyscypliny? Czy trekking zawsze jest wymagający? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Co to jest trekking?

Niejednokrotnie zdarza się, że w powszechnej świadomości „trekking” zastępuje pokrewne terminy związane z pieszą turystyką. Mimo licznych podobieństw występujących między takimi dyscyplinami nie zawsze okazuje się to słuszne. Warto zatem zapoznać się z konkretnymi cechami, które wyróżniają trekking na tle innych aktywności. Charakteryzuje go eksploracyjny charakter, co wiąże się jeszcze z jego XIX wiecznymi początkami.

Jego miłośnicy powinni być przygotowani na szereg wyzwań, którym należy sprostać podczas wielogodzinnego marszu przeplatanego często z elementami wspinaczki. Trekking należy rozumieć jako wędrówkę po trudnych terenach. Co ciekawe, zgodnie z oficjalną definicją – niekoniecznie górskich. Taka piesza wyprawa trwa co najmniej kilka dni. Zazwyczaj wiąże się nie tylko z podziwianiem cudów natury i spaniem pod gołym niebem, ale też zbaczaniem ze szlaków turystycznych.

W przypadku każdej wyprawy trekkingowej liczy się dobre przygotowanie. Odpowiedni sprzęt i strój sportowy to podstawa udanej, a przede wszystkim bezpiecznej wędrówki. Całe wyposażenie należy dopasować do warunków pogodowych i terenu, po którym planujesz pieszo podróżować. Co okaże się pomocne? Będzie to przykładowo odzież termoaktywna, buty trekkingowe damskie Salewa z niską lub wysoką cholewką, a także pojemny i wytrzymały plecak. Dobierz sprzęt do długości i charakteru trasy.

Czym różni się od hikingu?

Zarówno trekking, jak i hiking można zaliczyć do outdoorowych aktywności. Takie formy ruchu łączy też odruchowe skojarzenie z górskimi wędrówkami. Co więcej, w obu przypadkach kluczowe jest między innymi obuwie damskie. Wytrzymała para z dobrym bieżnikiem zadba o większy komfort, a także ochronę stóp na nierównym, często śliskim terenie.

I choć terminy często są używane wymiennie, nie da się ukryć, że się różnią. Przede wszystkim trekking jest uważany za znacznie trudniejszy od hikingu. Ten pierwszy wiąże się z intensywnym wysiłkiem oraz długimi trasami, którym nie sprosta przeciętny spacerowicz. Z kolei ten drugi zalicza się jeszcze do aktywności rekreacyjnych, które nie zawsze muszą być szczególnie męczące ani skomplikowane. Hikingową wycieczką będzie np. wyprawa do Morskiego Oka.

Czy trekking zawsze jest wymagającą aktywnością?

Wiele zależy od wybranej trasy – jej długości, specyfiki terenu czy napotkanych przeszkód, liczby dni obejmujących plan wyprawy, a także warunków pogodowych i pory roku. Poza tym należy wziąć pod uwagę własny zakres umiejętności oraz kondycję. Uwzględniając wszystkie te czynniki, możesz określić, czy kilkudniowa piesza wędrówka będzie dla Ciebie sporym wyzwaniem.

Dla kogo okaże się nieco ponad przeciętnym treningiem? Choćby dla osób dobrze obytych z górami, chętnie uprawiającymi dodatkowo wspinaczkę. Jednak nie ukrywajmy, że dla większości trekking jest wymagający. Pamiętaj, że w trudnych warunkach zawsze należy spodziewać się niespodziewanego i podejść do każdej wyprawy z rozsądkiem.

Trekking – zgodny z oficjalną definicją – uważany jest za wymagającą dyscyplinę. Z tego powodu kluczowe jest kompleksowe przygotowanie do wyprawy.

Artykuł sponsorowany

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te