Ruszyły zapisy na Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy, który w 2019 roku odbędzie się 12 i 13 lipca. Zawody obejmą aż sześć zróżnicowanych dystansów:
Półmaraton z górką (28 km), Kamienna trzydziestka (32 km) Chojnik Maraton (46 km), Sztafeta Chojnik (61km), Siedemdziesiąt z hakiem (71 km) oraz Ultra Chojnik (102 km).
Już po raz siódmy Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy wyciśnie z trudnych karkonoskich ścieżek tyle, ile się tylko da. Trasy biegów wiodą przez najpiękniejsze fragmenty Karkonoszy, w dużej mierze poza znanymi i „zadeptanymi” przez turystów szlakami. W tym roku drogi zawodów prowadzą po polskiej stronie masywu, a na niektórych dystansach zahaczają o Góry Izerskie. Tym samym biegacze doświadczają szlaków o alpejskim charakterze ze stromymi, skalnymi zboczami, spektakularnymi widokami i trudnymi technicznie odcinkami. Tak rozumiemy prawdziwy aktywny wypoczynek.
Sześć dystansów dają szansę na zmierzenie się z Karkonoszami zarówno amatorom, jak i starym wyjadaczom. Jedni pobiegną 28 km, inni spróbują sił w „wydłużonym” maratonie, a grupa po 250 śmiałków sprawdzi swoją maksymalną wytrzymałość na dystansie Siedemdziesięciu z hakiem (71km) oraz Ultra Chojnik (102 km). Dla samego uczestnika te – dość wydłużone – obiegnięcia Zamku Chojnik mają zawsze mistyczne konotacje – jest sam na sam z górami, walczy ze swoimi słabościami, zmaga się z wysokością.
W tym roku dodaliśmy dwa biegi. Kamienna trzydziestka to bieg wieczorny z piękną panoramą gór w tle. Prowadzi po dolnych partiach Karkonoszy i przebiega przez Wysoki Kamień w Górach Izerskich o przepięknym położeniu i niecodziennym klimacie. Sztafeta Chojnik, kolejne zawody w biegowej stajni Chojnik Karkonoskiego Festiwalu Biegowego, to rywalizacja dwuosobowych drużyn, gdzie każdy zawodnik będzie miał do przebiegnięcia około 30 km. Sztafeta? Podaj dalej.
Sześć tras, to sześć zupełnie innych wyzwań, dzięki którym można zatracić się w bieganiu. Ale to nie koniec liczb. W 2017 roku zdobyliśmy trzy Górskie Kozice, nagrody, które przyznawane są dla organizatorów najlepszych biegów górskich w kraju. W 2018 roku dołożyliśmy jedną, za najlepszy festiwal biegowy w kraju. Cieszymy się, że sposób w jaki organizujemy naszą imprezę został doceniony przez biegaczy – mówi Mateusz Lewicki, jeden z organizatorów. Jak widać, warto być częścią tego szaleństwa i przyjechać – przynajmniej – pokibicować.
Ponadto podczas dwóch dni Festiwalu przygotowano liczne atrakcje nie tylko dla zawodników, ale również dla ich rodzin, kibiców i wolontariuszy. Karmić będą Food Trucki, bawić muzycy grający na żywo, a edukować – warsztaty artystyczne i sportowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży. – Sami mamy duże rodziny i chcemy, żeby wyjazd na zawody nie wykluczał przyjemnego weekendu z najbliższymi. Staramy się przede wszystkim stworzyć przyjazną przestrzeń dla każdego – opowiada Daniel Chojnacki.
Trzej organizatorzy sami biegają po górach. Jeżdżą na zawody, pokonują kilometry zadeptując kamienie i leśne ścieżki. Jak dodaje trzeci z nich – Karol Gołaj – od początku przyświeca nam idea budowania społeczności, łączenia zawodników, wolontariuszy, kibiców. Bo wiemy i często powtarzamy, że bieganie to sport drużynowy.
Więcej informacji znaleźć można na www.facebook.com/chojnikmaraton
Zapisy udostępnione są na stronie www.chojnikmaraton.pl
Leave a Comment